Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Eski dizüstü bilgisayarınız artık ihtiyaçlarınıza cevap veremiyor, yazları eskisinden daha fazla ısınıyor veya değişen kullanım alışkanlıklarınızı karşılamıyorsa, artık yeni bir model bakmanın zamanı gelmiş demektir. Tabii ki bunun yanı sıra satın alacağınız dizüstü bilgisayar sizin ilk modeliniz de olabilir. Bu rehberimizde size, kendinize uygun bir model bulmanıza yardımcı olacağız.

İşlemci ve Bellek

Dizüstü bilgisayarınızın kalbini işlemci, onun atardamarlarını ise bellek, yani RAM kitleri olarak düşünebilirsiniz. Yeni bir dizüstü bilgisayar alıyorsanız, artık uzun soluklu bir model bakmanız en mantıklısı olacak. Bu da Intel’in yeni ve en hızlı işlemci ailesinden geçiyor. Satın alacağınız dizüstü bilgisayarda Intel Core i7 platformunu gözetmeniz en mantıklı seçim olacak. Öte yandan RAM konusunda da artık DDR5’leri beklemeye başlamışken, DDR4&rsquo ;ten aşağı seçim yapmamanızı tavsiye ederiz.

Ekran Kartı

Dizüstü bilgisayarda elbette önemli bir diğer kriter, ekran kartı oluyor. Ekran kartı seçiminde harici, yani dizüstü bilgisayarın RAM kapasitesini işgal etmeyen modelleri gözetmeniz akıllıca olacaktır. Yine harici ekran kartı seçeneklerinde de çok sayıda marka ve model var. Özellikle Pascal mimarisiyle büyük güç sağlayan NVIDIA’nın ekran kartları, kullanıcıların her alanda ilgisini cezbediyor. Genel kullanım ve oyun performansı senaryoları için NVIDIA’nın 10 serisi kartlarını özellikle dikkate almanız yararınıza olacaktır.
Disk / SSD

5400 ve 7200 RPM’li diskleri, ana depolama alanımız olarak kullandığımız dönemler geride kaldı. Eğer sizin için kalmadıysa da kalmalı. Zira artık SSD’ler hatta PCIe NVMe SSD’ler yer alıyor ve performanslarıyla gerçekten parmak ısırtıyorlar. Güçlü bir bilgisayar istiyorsanız, bizce tercihiniz mutlaka PCIe NVMe SSD’den yana olmalı. Direkt anakart üzerine monte edilebilen bu minik canavarlar, bırakın SATA diskler, SSD’leri dahi tarihin tozlu sayfalarına gömmeye hazır. Ancak her yeni teknoloji gibi şimdilik biraz pahalılar. Eğer GB başına daha az ücret ödemek istiyorsanız, o halde SSD’ler nihayet bu dengeyi bulmaya başladılar; onları tercih edebilirsiniz. SATA diskler ise, artık sadece depolama alanı olarak düşünülmeli.
Pil Ömrü

Dizüstü bilgisayarın üretilme amacı olan mobil kullanım, kuşkusuz bir batarya paketi ile sağlanıyor. Bataryanız ne kadar büyük ise değil, bilgisayarınız onu ne denli etkili kullanıyor ise, bu tip cihazlarda pil ömrü o denli uzun oluyor. Seçim yaparken yaklaşık 16 saate kadar pil ömrü sunan dizüstü bilgisayar modellerini bile görebilmeniz mümkün. Bu da size dizüstü bilgisayarınızı özgürce kullanma imkanı sağlıyor. Bu neticede eğer dizüstü bilgisayarınızı farklı kullanış seçenekleriyle değerlendirmekse niyetiniz, en uzun pil ömrü sunan modeller sizin için. Ofis kullanımı için ise 12 saati çıkartsın yeter. Oyuncuların bakması gereken nokta ise, yüksek performansta ne kadar gittiği.
Ses Kalitesi

Ses olmazsa olmaz. Daha yüksek ses, ancak kaliteden taviz vermeden. Burada da ses konusunda kendini ispatlamış önemli markalarla iş birliği önem kazanıyor. O nedenle dizüstü bilgisayar satın alırken, hoparlörlerden iyi ses almak istiyorsanız, ses konusunda güçlü markaların hoparlörlerini taşıyan modelleri tercih etmeniz önemli.
Kaynak: www.chip.com.tr
Etiket Havuzu
C Sharp
PHP
C++
Java
MSSQL
Android
MYSQL
Anasayfa
Hakkında
Künye
İçerik
Yazarlarımız
İletişim
Tekno Evim 2018