11. Jenerasyon Intel Rocket Lake İşlemciler Resmiyet Kazandı

Ocak 12, 2021 by Yorum yapılmamış

11.nesil Intel Rocket Lake işlemciler, CES 2021 etkinliğinde resmiye olarak duyuruldu. CES 2021 etkinliğinde Tiger Lake işlemcileri tanıtan Intel, masaüstü tarafındaysa 11. jenerasyon Intel Rocket Lake işlemcileri için bir ön tanıtım gerçekleştirdi.

Intel her ne kadar sunum sırasında TDP, model, fiyat, ve performans üzere değerli başlıklar hakkında rastgele bir açıklama yapmasa da, yeni kuşak işlemciler ile ilgili birtakım merak edilen ayrıntıları kullanıcılarla paylaştı.


11.nesil Intel Rocket Lake işlemciler

Bu kısımda yapılan açıklamalara nazaran, yeni kuşak işlemcilerin 14 nm fabrikasyon süreciyle üretileceği belirtiliyor. Sunum sırasında Intel, 11. jenerasyon işlemcilerde yer alacak olan Cypress Cove çekirdeklerinin de evvelki jenerasyona kıyasla yüzde 19 daha süratli olacağına da dikkat çekiyor.

Bu kısımdaysa Intel, Cypress Cove çekirdeklerine sahip olan işlemcilerin oyun performansı konusunda yüzde 2 ila yüzde 9’luk bir artışa mesken sahipliği yapacağını müjdeliyor. Birebir vakitte Intel, yeni nasıl işlemcilerin daha uygun entegre grafikler ve daha yeterli yapay zekayla birlikte geleceğini de söylüyor.

Intel Core i9-11900K Özellikleri İle Neler Sunuyor?

Aktiflik sırasında ayrıyeten serinin en üst düzey modeli Intel Core i9-11900K modelinin özellikleri ile ilgili kimi ayrıntılar da açıkladı.  Bu kısımdaysa Intel, yeni kuşak işlemcinin tek çekirdekte 5.3 GHz’e ulaşabileceğini de söylüyor. Bu bakımdan AMD’nin ele geçirdiği tek çekirdek tahtını da geri almayı hedefleyen Intel, ayrıyeten 11. kuşak işlemcinin tüm çekirdeklerinin ise birebir anda 4.8 GHz’e ulaşabildiğinin de altını bilhassa çiziyor.

Şirket tarafından paylaşılan datalarla bir arada 11. jenerasyon işlemcilerin L1 ve L2 ön belliklerinde yüzde 100‘lük bir artışın gerçekleştiği de gözler önün seriliyor. Paylaşılan datalara göreyse yeni jenerasyon işlemcilerle birlikte çekirdek başına 32 KB’lık L1 önbelleğinin 48 KB’a, 256 KB’lık L2 önbelleğinin ise 512 KB düzeyine kadar çıkartıldığını da gözlemlemekteyiz.

Yeni kuşak işlemcilerle bir arada uzunca bir müddettir beklenen PCIe 4.0 teknolojisine geçiş yaptığını da müjdeleyen Intel, ayrıyeten yeni kuşak işlemcilerin ultra süratli M.2 MVMe SSD’leri de desteklediğini belirtiyor. Tıpkı vakitte yeni serinin sekiz çekirdekli 16 iş parçacıklı bir işlemciye de sahip olduğunu da söz eden Intel, ayrıyeten yeni jenerasyonun 3200 MHz’de DDR4 RAM desteklediğini de söylüyor.

Yüzde 19’lık bir IPC artışına da konut sahipliği yapan Core i9-11900K, VNNI ve artırılmış derin öğrenme üzere yetenekleri de bünyesinde barındırıyor. Bu sayede bilhassa yapay zeka konusunda daha düzgün bir performans vaat eden işlemci, ayrıyeten Xe iGPU dahili grafik ünitesiyle birlikte geliyor.

Yeni kuşak grafik ünitesi ise yapılan açıklamalara nazaran AV1’e de takviye sunuyor. Bunun yanı sıra bahsi geçen bu grafik ünitesi 4K 60 FPS pahasında çalışan üç farklı monitörü de rahatlıkla destekliyor.

Intel Core i9-11900K Oyun Performansı

CES 2021 sırasında tıpkı vakitte yeni jenerasyon işlemcinin oyun performansı da gözler önüne seren Intel, bu kısımdaysa Core i9-11900K işlemcisini AMD’nin Ryzen 5900X modeliyle kıyaslıyor. Tek çekirdek performansının avantajıyla rakibine üstünlük kurmayı başaran işlemci, Cyberpunk 2077, Metro Exodus, AC: Valhalla ve Watch Dogs Legion üzere oyunlardaki performansıyla da rakibini geride bırakıyor.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir