Apple, Küçük ve Verimli GaN USB-C Güç Adaptörleri Kullanabilir

Apple, gelecekteki eserlerinde kullanmak üzere daha küçük ve daha güç verimli GaN USB-C güç adaptörlerine yönelebilir. Galyum nitrür yahut GaN güç adaptörleri hayli kompakt adaptörlerin önünü açabiliyor.

DigiTimes, Navitas Semiconductor’ın Apple’dan bu yıl Galyum nitrür teknolojisi tabanlı güç adaptörleri için sipariş almasının beklendiğini paylaşıyor. Öbür taraftan TSMC’nin de Apple’ın tedarikçisine GaN çipleri sağlayacağı düşünülüyor. Daha evvel Apple’ın 65 watt güç çıkışına sahip bir GaN güç adaptörü planladığı ve 2020 yılında piyasaya süreceği söylenmişti lakin bu gerçekleşmedi.

Apple’ın bu yıl için bir GaN USB-C şarj adaptörü piyasaya sürmeyi planlayıp planlamadığı konusunda ise rastgele bir bilgi bulunmuyor. Bu ortada Anker, AUKEY, Belkin üzere birçok üçüncü taraf marka, kendi GaN şarj adaptörlerini piyasaya sürmüş durumda.

Gelecekteki iPhone akıllı telefonlarla GaN USB-C şarj adaptörlerinin gelme ihtimali de epeyce düşük. Malum, şirket şimdiden güç adaptörlerini kutu içeriğinden kaldırdı. Sanıyoruz ki bu aygıt yalnızca Macbook serisinin kutusundan çıkacaktır.

GaN şarj adaptörleri daha az ısı üretiyor. Bunun akım transferinde son derece verimli olduğunun ve daha az güç kaybına neden olduğunun altını çizelim. Ek olarak adaptör boyutu yüzde 40 azaltılabiliyor ve taşınabilirlik konusunda büyük kolaylık sağlanıyor.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir