Cooler Master Pi 40 – Raspberry Pi 4 için Kasa İncelemesi

Ocak 10, 2021 by Yorum yapılmamış

Cooler Master markasını bilgisayar kasalarından ve soğutucularından tanısak da, firma bazen bu türlü sıra dışı farklı eserler de piyasaya sürüyor. Pi 40 bilgisayar kasası da bu cinsten bir eser. Raspberry Pi 3 ve daha eski sürümlerle geri dönük uyumluluğu olmayan bu kasa, Pi 4 için özel olarak tasarlanmış.

Raspberry Pi 4’ün Cazibesi

Raspberry Pi 4’ün son vakitlerde daha da cazip olmasını sağlayan özel bir avantajı var. Salgın devrinde uzaktan eğitim gören öğrenciler ve konuttan çalışanlar için uygun fiyatlı ve performanslı bir bilgisayar rolü üstlenebiliyor.

Raspberry Pi 4’ün tek başına fiyatı epeyce uygun olsa da adaptör, sd kart, kasa üzere ek aksesuarlarla fiyatı bir ölçü yükseliyor. Lakin tüm ekstra harcamalara karşın Raspberry Pi 4 ortalama bir dizüstü yahut masaüstü bilgisayara nazaran fiyat avantajını hala koruyor.

Raspberry Pi 4’ü bir masaüstü bilgisayar olarak kullanmak istediğinizde soğutma sağlayabilmek, ayrıyeten sıvı dökülmesi üzere kazalardan, çarpmalardan ve tozdan korumak için kasa gerekli bir aksesuar. Bir de çok sayıda kablo bağladığınızda kabloların yükü ve gerginliği sebebiyle Pi 4 kayıp masanızdan düşebiliyor. Kaydırmaz ayaklara sahip ağır bir kasa içinde olduğunda hem daha şık, hem de stabil duruyor.

Soğutma Testi

Pi 40 kasanın üst kısmı büsbütün bir heatsink vazifesi görerek pasif soğutma sağlıyor. Bu üst kapağın içinde Raspberry Pi 4’ün işlemcisine bir termal ped ile temas eden çıkıntı var.

Raspberry Pi 4’ün işlemcisi 85 dereceyi aştığında kendini frenleyerek suratını 1.5 Ghz’den 750 Mhz’e kadar düşürüyor. Yani yarı yarıya bir performans kaybı yaşıyorsunuz. O sebeple soğutma performans açısından çok kıymetli.

Pi 40 kasayı kullandığımızda işlemci sıcaklığı boşta 43 derece, işlemcinin 4 çekirdeğini de %100 kullanan iş yükünde ise 55 dereceye çıktı. Sonuçlar kötü değil, işlemci frenlemeye maruz kalmadı. Pasif soğutmaya sahip olduğu için üst kapak kullanım sırasında bir ölçü ısınıyor, lakin elinizi yakacak düzeye ulaşmıyor.

Tasarım

Kasanın alt kısmı ve köşeleri darbeye sağlam kauçuk materyalle desteklenmiş. Bu da onu hayli portatif yapıyor. Çıplak haldeyken Raspberry Pi 4’ü çantanıza atıp taşımak pek de tavsiye edilmiyor.

GPIO pinlerinin eğilip bükülmesi ya da statik deşarj sebebiyle kısa devre oluşması üzere problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu kasa sayesinde bu sıkıntılar ortadan kalkıyor.

Tasarımı da hoşuma giden bir kasa oldu. Önde metalik Cooler Master logosu, kasa boyunca yatay çizgiler ve nerdeyse muhakkak olmayan bir tuş mevcut. Bu tuş varsayılan olarak güç tuşu fonksiyonunda.

Pi Tool Yazılımı

Kasanın üzerindeki tek tuşun fonksiyonunu Cooler Master’ın Pi Tool programıyla değiştirmek mümkün. Bu programı kurmak ise hayli kolay. Cooler Master bunun için bit GitHub sayfası açmış ve buradaki konsol komutlarını kopyalayıp Raspberry Pi 4’ün terminal penceresine yapıştırarak birkaç dakika içinde suramı tamamlayabiliyorsunuz.

Pi Tool ile tuşa uzun yahut kısa basıldığında Raspberry Pi 4’ün kapatılmasını, yine başlamasını, özel bir kod çalıştırılmasını yahut muhakkak bir web sayfasının açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Pi Tool yazılımı ayrıyeten sistem sıcaklıklarını görmenizi ve Raspberry Pi 4’e sürat aşırtma yapmanızı sağlayan şık bir kullanıcı arayüzüne de sahip.

Maker’lara Yönelik Özellikler

Bence kasanın en beğeneceğiniz özelliği GPIO pinlerine erişimi mümkün kılması. Kasa GPIO pinlerinin üzerine oturuyor ve 90 derece açılı olarak yan taraftan çıkış veriyor. Üstelik bu GPIO pinleri için kauçuk bir kapak bile düşünülmüş.

Bu noktada bir de eleştirim olacak. Her ne kadar GPIO pinleri için etiket yapıştırma hoş bir fikir olsa da, bu etiketteki yazılar çok küçük ve kasanın rengi sebebiyle okunması sıkıntı. Tahminen de etiketi saydam değil de beyaz tabanlı yapsalardı daha rahat okunabilir olabilirdi.

Erişebildiğimiz tek yuva GPIO pinleri değil. Kasanın gerisinde kamera ya da ekran temas noktalarına taktığınız yassı kabloları geçirebileceğiniz ince, uzun bir delik bulunuyor. Onun çabucak altında Micro SD karta erişimi sağlayan kapağı görüyoruz.

Montajı kutudan çıkan alyan başlı 4 uzun vida ve alyan anahtarla kolaylıkla yapıyoruz. Kutudan ayrıyeten VESA temas noktası destekleyen monitörünüzün gerisine takmak için braketler de çıkıyor. Şayet kısıtlı bir çalışma alanınız varsa yer açmak için pratik bir tahlil. AIO (hepsi bir arada) bir bilgisayar kullanır üzere klavye ve farenizi monitörünüzün gerisindeki Pi 4’e bağlayabilirsiniz.

Sonuç Değerlendirmesi

Rasperry Pi sever bir kullanıcı olarak Pi 40’ı epey beğendim. Benim Raspberry Pi 4’ü kullandığım iki tip senaryoya da uyuyor. Bunlardan biri onu bir masaüstü bilgisayar ya da medya oynatıcı olarak kullanmak, başkası de robotik projelerinde kodlama yapmak.

Medya oynatıcı olarak kullanırken kasa sayesinde ısınma sorunu ortadan kalkıyor ve TV sehpasında şık duruyor. Robotik projelerde kullanırken de GPIO pinlerine kolaylıkla erişim sağlayabiliyorum. Bu açıdan Pi 40 benim ülkü Raspberry Pi 4 kasam oldu diyebilirim.

Keşke olsaymış dediğim ögeler da var doğal. Örneğin kasa üzerine küçük, 2-3 satırlık bir OLED ekran eklenebilirmiş. Bu ekranda varsayılan olarak işlemci, bellek ve depolama kullanım yüzdeleri gösterilebilir ve istendiğinde bu da değiştirilebilirmiş.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir