Corsair iCUE 5000 Serisi Kasa İncelemesi

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Özellikleriyle dikkatleri çeken Corsair iCUE 5000 serisinden 5000D AirFlow ve 5000X RGB  inceleme masamızda. Corsair 4000 serisi üzerine neler eklemiş bakıyoruz.

 • 00:00 – Intro: Corsair 5000D AirFlow ve 5000X RGB 00:22 – Biri beyaz, oburu siyah…
 • 00:40 – MidTower lakin Extended ATX destekliyor. ,
 • 01:02 – Ölçüler.
 • 01:09 – Karşılaştırma için Corsair iCUE 220T kasa ve ölçüleri.
 • 01:23 – 5000D AirFlow ve 5000X RGB farkları.
 • 02:07 – Özel sıvı soğutma için ek dayanak, art, ön ve üst seçenekleri. İkisini kullanabiliyorsunuz.
 • 02:40 – Hangi kasada, hangi fanlar var? Anti girdap özelliği ne?
 • 03:10 – Güç kaynağı gizleyicisi ek aksesuarı.
 • 03:25 – Kablo idaresi ve art kapak.
 • 04:00 – Kablo gizleyici ve kablolama geçitleri.
 • 04:17 – Dikey ekran kartı montajı takviyesi.
 • 04:33 – RAM yüksekliği ve üst radyatör için ek uzaklık.
 • 05:00 – Fan denetimci farklarına bakıyoruz.
 • 05:15 – Fan ve radyatör dayanağı, 120 vs 140 mm fanlar.
 • 05:33 – 2 Adet 360 mm radyatör takmak mümkün. Pekala 280 mm?
 • 05:50 – Bu kasalar kimin için?
 • 06:00 – Toz filtre ve panel sistemleri.
 • 06:22 – Bileşen boyutları? Soğutucu yüksekliği, güç kaynağı ve ekran kartı uzunluğu.
 • 07:00 – Depolama yuvalarına bakalım.
 • 07:15 – Kasa önü tuş ve giriş çıkışlar.
 • 07:35 – Tavsiye edilen Türkiye fiyatı.
 • 07:47 – 4000 Serisine nazaran 5000 serisi nasıl?
 • 08:13 – Sonuç olarak yine tasarlanmış 5000 serisi sıvı soğutma için çok daha varlıklı seçenekler sunuyor ve üst seviye bir sistem için hazır.

Corsair iCUE 5000D Airflow ve 5000X RGB modelleri, daha evvel incelediğimiz iCUE 4000D Airflow ve 4000X RGB modellerinin üzerine, daha büyük, daha güçlü sistemler toplamak isteyenler için geldi. Bunlar daha iri kasalar ve yeni dizaynlar.

iCUE 5000 serisi Corsair’ın aktüel, Mid-Tower uzunluk üst düzey bilgisayar kasaları. Seri Extended ATX form faktöründe büyük anakartlara kadar dayanak veriyor. Mid-Tower desek de, kasa bu sınıflandırmanın sonlarında bir noktada, yani Full Tower boyutlarına çıkmadan, daha büyük kasaların sunduğu bütün imkanları sağlamak için tasarlanmış bir seri olmuş.

Malum her Mid-Tower kasa bir değil, bu modeller 520mm uzunluk, 245mm genişlik ve 520mm yüksekliğe sahip. Karşılaştırma olması için yeniden Mid-Tower sınıfına giren fakat daha küçük boyutlu bir kasa olan Corsair 220T’ye baktığımızda 395mm uzunluk, 210mm genişlik ve 450mm yükseklik görüyoruz.

5000 Serisinde Alt modeller

Farklı gereksinimlere nazaran 5000 serisinin birkaç versiyonunu üretmiş Corsair, bu yaklaşımı 5000 serisi öncesinde de görmüştük. Kullanıcıların istekleri ve bu kasalar içinde topladıkları sistemlerin gereksinimleri da epey farklılaşabileceği için bu cins farklı alt modellerin sunulması bizce de yararlı bir yaklaşım.

Bize inceleme için gelen modeller 5000D AirFlow ve 5000X RGB. Corsair kasalara aşina olan pek çoğunuz yalnızca bu isimlerden bile neyin ne olduğunu anlamıştır diye kestirim ediyorum. 5000D AirFlow modeli görmekte bu beyaz model. Azamî hava akışı için optimize edilmiş. Önünde ve üzerinde delikli metal yüzey kullanılmış. 5000X RGB’nin ise 4 tarafında da karartılmış temperli cam var. Temperli camlar pleksilere nazaran daha ağır ve çizilmeye güçlü oluyor. Yeniden de kırılmaz değiller, çok sert bir darbe ile kırıldıklarında da kesici olmayacak yani az ziyanlı olacak formda dağılıyorlar, bu güvenlik açısından kıymetli.

5000x bu manada çok güzel gözüken bir kasa. Cam kullanılmasına karşın ön ve üst kapakların kenarlarında hava akışı için kâfi boşluğun bulunduğunu görmek hoş. Çok sayıda fan dayanağı olan bu türlü bir kasa için bu epeyce değerli.

5000 Serisi Kasaların Ortak Özellikleri ve Farklılıkları

5000 serisi kasaların tahminen de en öne özelliği yan kapağa, yani anakarta paralel formda 360’lığa kadar radyatör takılabilme seçeneği. Özel sıvı soğutma hayranları için bu kasayı cazip kılan bir özellik.

Lakin tabi boyut kısıtlamaları sebebiyle bu yan kapağa bir radyatör taktığınızda kasa önüne rastgele bir radyatör takamıyorsunuz. Birinden birine seçmeniz gerekiyor.

Ayrıyeten fan artı radyatör girebilmesi için kablo gizleyici metal plakayı da çıkarmanız gerekiyor. Bunlar kasa boyutlarını izafî olarak ufak tutarken, bu soğutma dayanaklarını eklemenin gereklilikleri.

Kasalara daha yakından baktığınızda 5000X RGB ile birlikte gelen fan sayısı ve fanların cinsinde de farklılıklar görüyorsunuz.

RGB modelde kasanın önüne takılı biçimde 3 adet Corsair SP RGB Seçkine fan geliyor. Bunlar PWM dayanaklı ve göbekten aydınlatmalı RGB fanlar. Ayrıyeten anti girdap özellikli yani havayı dağıtmadan daha uzağa taşılabilen dizayna sahipler. Fanların gerisinde gördüğümüz bu plastik kesimler anti girdap özelliğini sağlıyor.

Kasanın 5000D AirFlow modelinde birebir fanların RGB’siz versiyonlarını görüyoruz. Ve 5000D Airflow’da bu fanlardan bir tane önde, bir tane artta olmak üzere toplam iki adet bulunuyor. AirFlow için ek fan alıp almamak size kalmış, lakin fiyatı daha hesaplı.

Her iki kasanın içinden kasayı epey modüler kılan bir modül çıkıyor. Bu modül güç kaynağı gizleyicisinin uzunluğunu kısaltmanıza ve ön tarafa daha kalın radyatörler takabilmenizi sağlıyor.

Kablo İdaresi

Kablo idaresi konusunda devasa Obsidian 1000D’nin art kapağını andıran bir tasarım görüyoruz.

Art kapağı açtığınızda direk kablolarla karşılaşmıyorsunuz zira kablolar bu kapalı bölme içinde saklanıyor. Bu dizaynın, gerisinde temperli cam olan 5000X RGB’ye daha çok avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Zira bablo karmaşası büsbütün ortadan kaldırılabiliyor böylece.
Corsair burada 2.5 cm’lik kablo idare boşluğu ayırmış ki 24 pin anakart güç kablosu üzere en kalın kabloları bile sıkıntısız yönetebilecek bir alan sağlıyor bu. Bununla birlikte kasayla birlikte verilen tam 12 tane cırt cırtlı kablo bağı sayesinde plastik kelepçelerle uğraşmadan çarçabuk kablolarınızın tertibini değiştirebiliyorsunuz.

Anakarta paralel halde çıkarılabilir, dev bir kablo gizleyici yer alıyor kasada. Bu gizleyicinin gerisinde 2 adet büyük kauçuk kablo geçit kanalı bulunuyor. Anakartın altında ve üstünde kablolama için geniş ve çok sayıda geçit olduğunu görüyoruz.

Dikey Ekran Kartı Dayanağı

Sıvı soğutmalı ekran kartlarının estetik avantajını vurgulamak isteyen kullanıcılar için dikey ekran kartı takviyesini görmekteyiz. PCI Express uzatma kablosu alarak güç kaynağı gizleyicisinin üzerine 2 vidayla monte edip, ekran kartınızı bu formda kullanabiliyorsunuz.


Sıvı Soğutma için Biçilmiş Kaftan

Küçük kasalarda hazır ya da özel sıvı soğutmalı sistem toplayanların en çok başını ağrıtan mevzulardan birisi de üste takılan radyatörlerin bellek soğutucularına değmesi ve yüksek soğutuculu bellek kullanımına müsaade vermemesi olur.

Bu kasanın fazladan yüksekliği sayesinde bu türlü bir sorun yaşamayacağınızı söyleyebilirim. Tipik 30mm kalınlıkta radyatör artı 25mm’lik fan kullandığınızda ziyadesiyle boş alan kalıyor.


Denetimciler

Modeller içerdiği fan denetimci çeşitlerinde de farklılaşıyorlar. Örneğin 5000D AirFlow modeli 6 fanın evre suratlarını denetim etmenizi sağlayan PWM dayanaklı bir kontrolcüye sahipken, 5000X RGB buna ek olarak bir de 6 fana kadar takviye sağlayan Node Core RGB kontrolcüye sahip.

Fan ve Radyatör Dayanağı

3 öne, 3 üste, 3 yana, 1 de geriye olmak üzere toplamda 10 tane 120mm’lik fan takabiliyorsunuz Corsair 5000 serisi kasalara, buna karşılık yalnızca 4 adet 140mm’lik fan takviyesi var. Bu nedenle 120mm’lik fan tercih etmek daha mantıklı olacaktır bu kasayla.


Radyatör dayanağı konusunda da yeniden etkileyici bir kasa. Toplam 2 tane 360’lık radyatör alabiliyor. Bunlar öne, üste ve yan taraflara takılabiliyor. Şayet 280’lik radyatörü olan hazır sıvı soğutucular kullanıyorsanız yeniden bunları öne ya da üste takabiliyorsunuz.

Nitekim yüksek performanslı bir sıvı soğutma sistemi toplamak isteyen lakin Obisidian 1000D kadar büyük bir kasa istemeyenlere alternatif oluşturabilecek bir eser diyebiliriz 5000 serisi için.

Paneller ve Toz Filtreleri

Hem 5000D Airflow hem de 5000X RGB modelinde ön ve üst paneller çektiğinizde çarçabuk çıkarılabiliyor. Bu panellerin altında büyük toz filtrelerini görüyoruz.

Kasanın yan tarafına da fan takılabildiği için Corsair yan kapağı delikli yapmış ve buraya da büyük bir toz filtresi koymuş. Tekrar her iki modelde de bu toz filtresi kolay kolay çıkarılıp yıkanabiliyor. Son olarak bir de güç kaynağı yuvasının altında bir toz filtresi görüyoruz.Sınırlamalar

Kasanın alabileceği alabileceği bileşen boyutları da ortalama bir mid-tower kasanın üzerinde. Örneğin 170mm yükseklikte işlemci soğutucuları destekleniyor.

Yani gidip devasa Noctua NH-D15 üzere 165mm yüksekliğe sahip hava soğutucularını kullanabiliyorsunuz. Takabileceğiniz azamî güç kaynağı uzunluğu 225mm.

Corsair AX1500i üzere piyasada bulabileceğiniz en güçlü güç kaynaklarını bile bu kasayla kullanabileceğiniz manasına geliyor. Son olarak kasanın 420mm uzunlukta ekran kartlarıyla uyumlu olduğunu belirtelim. Devasa RTX 3090’ın bile yalnızca 336mm uzunlukta olduğunu düşünürsek bu hususta başınızın ağrıması çok düşük ihtimal.

Depolama

Depolama yuvalarına gelirsek, kasanın güç kaynağı yuvasının çabucak yanında çıkarılabilir sabit disk kafesi olduğunu görüyoruz.

Şayet aranızda hala mekanik sabit disk kullanan varsa; ki her geçen gün bu sayı azalıyor, buradaki yuvaya 2 adet 3.5inçlik disklerinizi takabiliyorsunuz. Bununla birlikte kasa 4 adede kadar 2.5inçlik disk takabilmenize müsaade veriyor.

Ön Giriş/çıkış Yuvaları

Kasa önü giriş çıkış yuvalarına baktığımızda 2 adet USB 3.1 tip A’ya ek olarak bir de tip-c yuva görüyoruz. Çabucak yanında birleşik analog kulaklık ve mikrofon yuvası var. Ve doğal ki yuvaların yanlarında aydınlatmalı güç tuşu ile reset tuşları bulunuyor.

4000 serisinde yalnızca 1 tane tip a yuva bulunduğunu düşündüğümüde bu sayıyı artırmaları güzel olmuş.

Sonuç kıymetlendirme

5000D Airflow modelinin tavsiye edilen Türkiye satış fiyatının 1600 ile 1700TL aralığında olduğunu görüyoruz. 5000X RGB modeli ise stoklara şimdi girmediği için Türkiye fiyatı oluşmuş değil lakin içindeki extraları sebebiyle 5000D Airflow’un bir ölçü üzerinde olacağını kestirmek sıkıntı değil.

Bu fiyatlar 4000 serisinin yaklaşık 600-700TL üzerinde lakin bizce bu farkı hakediyor zira 4000 serisiyle kıyasladığınızda büyük farklar içeriyor kasa.

Kablo idaresi, yüksek sayıda fan ve radyatör takviyesi üzere. 4000 serisi de hala pek çok muhtaçlığı karşılayan hoş bir kasa fakat 5000 serisi ilerde tahminen özel sıvı soğutma yaparım diye o ihtimale açık kapı bırakmak isteyenler için ülkü bir kasa. Kasanın çabucak her tarafının baştan tasarlandığını ve özel sıvı soğutmadaki gereksinimlerin gözetildiğini görüyoruz.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir