DALL-E, Metinsel Açıklamaya Dayalı Görseller Oluşturabiliyor

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Günümüzde yapay zeka teknolojilerinin yeni bir çağı başlattığı artık aşikar. O denli bir yapay zeka düşünün ki, tasarlamasını istediğiniz çizimi yahut görseli dakikalar içinde hazırlasın. Üstelik bunu yapabilmesi için istenilen tek ihtiyaç, tasarlanmasını istediğiniz görsel hakkında birkaç cümle. DALL-E bunu başarabiliyor.

OpenAI kavramını duymuş olabilirsiniz. İnsanların sık sık teknolojiye hayranlık duymasını sağlayan, yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan kar maksadı gütmeyen şirket. OpenAI şirketinin üzerinde çalıştığı ve ismi en çok bilinen GPT-3 protokolüyle oluşturulan DALL-E yapay zekası epey farklı bir kullanım hali sunuyor. DALL-E, GPT-3 protokollerini verilen bir açıklamaya dayalı rastgele bir manzara tipini oluşturmak için kullanıyor. Hayvanların ve bitkilerin imajlarından giysi eşyalarına kadar yaratılabilecek görsellerinin çeşitliliğini görmek hakikaten ilgi cazibeli. Bu ortada bilmeyenler için GPT-3 kavramının ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse: Generative Pre-trained Transformer 3 yani kısaca GPT-3, insanların yazdığı metinlerden yola çıkarak içerik üretmek için derin öğrenmeyi kullanan özbağlanımlı bir lisandır.

DALL-E’yi rakiplerine kıyasla bu kadar özel kılan en kıymetli farklılık ise bir görsel üretmek için bu sürecin kodunu ve yollarını araştırmanıza gerek olmaması. Bir grafik tasarımcısına yahut bu cins bir işi yapan birine istediğiniz tasarımı yaptırmak için sarf ettiğiniz açıklamaları bu yapay zeka için de kullanabilirsiniz.

Burada metin tabanlı açıklamalardan manzaralar üretebilen yapay zekaların uzun vakittir var olduğunu ve bu nedenle bu teknolojinin kendi başına özel bir şey olmadığını belirtmek gerekli. DALL-E yapay zekasının öbür farklılığı ise kullanılan yapay hudut ağında bâtın. DALL-E, yapay hudut ağları bünyesinde çok sayıda ve çok karmaşık görsel katmanlarla süreç yapmayı destekleyen yapılar barındırıyor. Bu da farklı görseller üretilmesine imkan sağlıyor.

DALL-E’nin isminin kökeni de epey farklı. Bu isim, şirin bir animasyon robotu olan WALL-E ve ünlü sürrealist ressam Dali’nin birleşiminden geliyor. Böylelikle iki farklı sanat formunun kendi alanlarındaki bir noktada kesişmesini görmüş oluyoruz.

DALL-E şu basamakta belirli kalıplarda sonlu bir biçimde kullanılabiliyor. İlerleyen süreçte büsbütün kullanıma açılması planlar ortasında.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir