Dizüstü Oyun Bilgisayarları İçin AMD HX Taşınabilir İşlemciler Duyuruldu

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

CES 2021 fuarında Intel, NVIDIA üzere firmaların akabinde AMD’de de değerli bir duyuruya imza attı. Bu doğrultudaysa yapılan duyuruyla birlikte dizüstü oyun bilgisayarları için AMD HX Taşınabilir işlemciler duyuruldu.

Dr Lisa Su tarafınca yapılan açıklamalara nazaran, dizüstü oyun bilgisayarları için tasarlanan yeni kuşak işlemcilerin Zen 3 mimarisiyle birlikte geldiğini de görmekteyiz. Bu kısımdaysa Ryzen 9 5900X ve ve Ryzen 5980HX olmak üzere iki farklı versiyonla birlikte duyurulan seri, ayrıyeten teknik özellikleriyle de dikkat çekmeyi başarıyor.


AMD HX Taşınabilir işlemciler

Bu kısımda yapılan açıklamalarda ise her iki modelin de 8 çekirdekli 16 iş parçacıklı bir işlemciye sahip olduğu da AMD tarafından belirtiliyor. Bunun yanı sıra tıpkı vakitte yapılan açıklamalarda, kelam konusu işlemcilerin 20MB birleşik L2 ve L3 ön belleğe ve 45W TDP‘ye sahip olduğu da söz ediliyor.

Ayrıyeten yapılan bir öteki açıklamada ise Ryzen 9 5900HX‘in azamî 4.6 GHz, Ryzen 9 5980HX‘in ise azamî 4.8 GHz frekans suratında çalışacağı da yetkililer tarafınca belirtiliyor.

Yeni kuşak işlemcilerin birebir vakitte oyun performansını da gözler önüne seren AMD, bu kısımdaysa HX işlemcilerinin Horizon Zero Dawn‘ı 1080p çözünürlükle 100 fps‘nin üzerinde çalıştırdığına da bilhassa dikkat çekiyor.

Şimdilik, yeni kuşak taşınabilir işlemcilerin net olarak ne vakit piyasaya sunulacağı açıklanmadı. Lakin, AMD bahsi geçen Ryzen 5000 taşınabilir işlemcileri kullanan birinci dizüstü bilgisayarların Şubat ayına kadar piyasaya sunulabileceğini de tabir ediyor.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir