Dünyanın Birinci Akıllı Parfümü: Ninu

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Her sene teknoloji alanında yeniliklerin sergilendiği CES fuarı, bu yıl pandemiden ötürü sanal ortamda gerçekleştiriliyor. CES 2021’de tanıtılan ve “Dünyanın birinci akılı parfümü” olarak nitelendirilen Ninu, kullanıcılara günümüze kadar olan parfüm kullanımının dışına çıkacak bir tecrübe sunuyor.

Hayatımızdaki her eşyanın akıllı olması artık alışkanlık haline gelse de, parfümün akıllısının olacağı düşünülmesi güç bir yenilikti. Kozmetik bölümünü değişik bir hale getireceği düşünülen Ninu, yapay zekaya sahip bir uygulama ile senkronize edilmiş, tıpkı kapta bulunan üç farklı koku ortasından seçim yapmanıza imkan tanıyan bir aygıt. Tıpkı vakitte bu kokuların kişiselleştirilmesini de sağlayan parfüm aygıtı; üç farklı kokunun birleştirilerek, binlerce farklı kombinasyonla, her güne özel farklı bir şekilde koku hazırlanmasına da müsaade veriyor. Parfümünüz bittiğinde de akıllı telefonunuza bildirim gönderilmesini sağlayan uygulama, içinde efektif özellikleri de barındırıyor. Parfüm bittiğinde ise haznenin doldurulmasının hayli kolay bir süreç olduğunu da belirtelim.

Ninu yalnızca kullanıcılarının tecrübesine bağlı kalmadan geliştirilmiş. Parfümün içeriğinde bulunan bileşenlerin büsbütün insan ve tabiat sıhhatine uygun olduğu bilhassa belirtilerek; ftalat, sülfat ve paraben üzere ziyanlı unsurların bulunmadığı da ekleniyor.

Geliştiricilerin söylediğine nazaran, global kozmetik sanayisi her yıl yaklaşık olarak 120 milyar ambalaj ünitesi üretiyor, bu da devam ederse 2050 yılına kadar 12 milyar ton plastik manasına geliyor. Gezegenimizi bu tehlikeden korumak için tüketici alışkanlıklarının yine dizayn edilmesi gerekmekte. Bunun için Ninu parfüm şişesi bittiğinde geri doldurabilme bahtı da olduğundan, atık oranı hayli düşürülmüş olacak. Öbür yandan Ninu parfüm şişeleri geri dönüştürülmüş cam gereçlerden üretildiğinden, tabiata ziyan da en aza indirgenmiş durumda.

Son olarak, Ninu’nun ne vakit satışa çıkacağının şimdi muhakkak olmadığını belirtelim.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir