Hangi İletileşme Uygulaması Kullanıcılar İçin Daha İnançlı?

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Günümüzde birden fazla iletileşme uygulaması, ileti gönderirken uçtan uca şifreleme kullandıkları için nispeten inançlıdır. iOS sistemi, bu cins uygulamaları kullanmak için nitekim hayli muteber olsa da, kullanıcıların taşınabilir aygıtlarına yönelik bir hücum teşebbüsüyle karşı karşıya kalma risklerinin olduğunu hatırlamakta da yarar var. Android’de yerleşik bir Erişilebilirlik Hizmeti olduğundan durum iOS’tan biraz daha farklıdır.

Saldırganların, kullanıcı datalarını toplamak için bu hizmete ilişkin özellikleri kullandıkları bilinen bir gerçek. Bilhassa geçtiğimiz yıl Kaspersky bu standart fonksiyon kullanılarak anlık iletileşme programlarından gelen ve giden bildirileri toplayan stalkerware’ların varlığını tespit etmişti.

Bu nedenle, Kaspersky ferdî bilgilerini korumak isteyen taşınabilir aygıt kullanıcılarına aşağıdaki kurallara uymalarını öneriyor:

  • Üçüncü taraf kaynaklardan iletileşme ve öteki uygulamaları indirmeyin. Sadece resmi uygulama (program sitelerini) kullanmaya ihtimam gösterin.
  • Mümkün olduğunca, kullanıcı kontratlarını okuyun. Uygulamanın geliştiricisinin, kullanıcının şahsî datalarını üçüncü taraflarla paylaşabilecekleri konusunda açıkça uyardığı hususlar olup olmadığını denetim edin.
  • Arkadaşlarınız tarafından gönderilmiş olsa bile, kuşkulu ilişkilere tıklamayın.
  • Mümkün olduğunca taşınabilir aygıtlarınızda güvenlik tahlillerini kullanmaya öze gösterin.

İndirilen uygulamaların hangi müsaadeleri talep ettiği konusunda dikkatli olun. Talep edilen müsaade ilgili uygulamanın fonksiyonunu yerine getirmesi için gerekli değilse, dikkatli olmak için bir neden vardır. Örneğin, el feneri uygulamasının çalışması için mikrofona erişime gerek yoktur.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir