Harici Diskten Data Kurtarma

Daha evvel sizlerle sabit diskten ve taşınabilir SSD’den dahi data kurtarmıştık. Bugün ise ofisimze konuk olan bozuk bir harici diskten data kurtarma yapacağız. Öncelikle harici diskler genelde nasıl bir yapıya sahip ve neden daha kolay bozuluyorlar buna değinelim.

USB Disklerin İç Yapısı

Birden fazla harici diskin içerisinde aslında bir adet SATA sabit disk (HDD) yer alıyor. Üreticiler bu diskin USB üzerinden bağlanabilmesi için kutuya SATA arayüzünü USB’ye dönüştüren bir çip ve devre kartı (PCB) yerleştiriyorlar. Bu sayede USB portundan çıkan komutlar, SATA diskin anlayacağı biçimde çeviri ediliyor.

Burada tabi işin içine bir de güç giriyor. Her ne kadar 2.5″ harici diskler çok bir güç ihtiyacına sahip olmasa da tıpkı durum 3.5″ diskler için geçerli değil. Bu diskler için üreticler genelde kutunun yanında bir de adaptör sağlıyor. Adaptörü prize bağlamazsanız diskinizi yalnızca USB portundan gelen güç ile çalıştıramıyorsunuz. 2.5″ disklerde bile üreticilerin bazen çift USB teması kullanmak zorunda kaldığını görüyoruz.

Arızanın Kaynağı

Harici diskler genelde iki sebepten bozulmakta. Bunlardan birincisi kullanılan SATA-USB dönüştürücü devrenin bozulması. Bu bozulma takılan PC’nin USB portundna çok akım gelmesi sonucu da olabiliyor, denetimcinin kalitesizliğinden de.

İkinci sebep ise diskin fizikî hasar alması. Bu durumda genelde bilgileri kurtarmak pek mümkün olmuyor. En azından kendi başınıza kurtaramıyorsunuz, bir data kurtarma merkezinden dayanak almanız gerekebiliyor.

Harici Diski PC’ye Bağlama: Bilgi Kurtarma

Bizim durumumuzda Samsung Story Station harici diskin içindeki sabit disk sıkıntısız çalışıyordu. Bozulan tam da iddia ettiğimiz üzere SATA arayüzünü USB’ye dönüştüren devre kartı idi. Bu durumda bilgileri adım adım kurtarmak için şu süreçleri gerçekleştirdik:

  • Harici disk kutusunu söktük.
  • Kutudaki diski ve devre kartını çıkardık.
  • Sabit diski SATA ve SATA güç ilişkisini yaparak bir masaüstü bilgisayara bağladık.
  • Masaüstü bilgisayarı çalıştırdık ve diskteki bilgilere artık Bilgisayar altından ulaşabiliyorduk.

Evet, biz bu formda kolay kolay haric diskimizdeki bilgiyi kurtardık. İşler sizin için bu kadar kolay olmayabilir. Bu üzere durumlarda şayet bilgileriniz pahalı ise bir data kurtarma şirketinden fiyat alabilirsiniz. Sorularınız varsa da Technopat Sosyal’de mevzu açıp sormaktan çekinmeyin.

Etiketler: , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir