Intel CES 2021’de Dört Yeni İşlemci Ailesini Duyuruyor

Ocak 12, 2021 by Yorum yapılmamış

Intel, insanların içinde olduğumuz bu olağandışı vakitleri atlatmasına yardımcı olmak için, işletme, eğitim, taşınabilir ve oyun bilgi süreç platformlarına yönelik yeni işlemciler sunuyor. Yeni işlemcilerin tümü insanlara layık oldukları PC tecrübelerini en yüksek sayıda seçenekle, sınırsız halde sunmak için tasarlandı.

Yeni eserlerle ilgili açıklama yapan Intel Lider Yardımcısı Gregory Bryant, “Bu dağınık bilgi çağında, müşterilerimize fırsat kapılarını aralamak için muhtaçlık duydukları birden fazla mimariyi, geniş ve açık ekosistemi, büyük ölçekli üretim ayak izini ve engin teknik uzmanlığı içeren geniş bir eser yelpazesi sunabilecek tek şirket Intel’dir. Ana eserlerimizin ve geniş kapsamlı eser yelpazemizin sunulmasına odaklanarak, bu yeni yıl boyunca bir dizi dal başkanı eserin duyurusunu yapacağımızı göreceksiniz.” dedi.


“11. Jenerasyon Intel Core vPro: İşletmeler için En Düzgün Platform”

Intel, işletmelere yönelik olarak, dalın en yüksek performansını ve dünyanın en geniş kapsamlı donanım tabanlı güvenliğini sunan rakipsiz işletme platformu 11. Jenerasyon Intel vPro platformunu tanıttı.1. Duyurulan yeni 11. Jenerasyon Intel Core vPro işlemciler ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar 2 için dünyanın en uygun işletme sınıfı işlemcisine dayanıyor ve Intel Core vPro platformu ile birlikte aşağıdakileri sunuyor:

  • Intel® Hardware  Shield, (Donanım Kalkanı) – İşletmeler için dünyanın en geniş kapsamlı donanım tabanlı güvenlik tahlili ve fidye yazılım ve kripto-madencilik hücumlarını önlemeye yardımcı dalın birinci silikon uyumlu yapay zekâ ile tehdit tespit tahlili.
  • Intel 10-nanometre (nm) SuperFin teknolojisi – Bu teknoloji bölümdeki en üstün performansı, Intel® Iris® Xe grafiklerini ve Wi-Fi konusunda 20 sene içindeki dünyanın en büyük güzelleştirmesini sunuyor. Bu güzelleştirme işyerlerinde altı kata kadar daha süratli evrak yükleme ve indirme özelliği ile meskenlerde standart Wi-Fi 5’4e kıyasla neredeyse üç kata kadar daha yüksek sürat sunan entegre Intel® Wi-Fi 6/6E (Gig+) tahlili ile sunuluyor.
  • Sekiz kat daha üstün Yapay Zekâ performansı – İşletmelerin süratle değişen yazılım ekosistemine ayak uydurmasını sağlayacak yeni bilgi süreç gücünün yanısıra evvelki kuşak tahlillere kıyasla 2.3 kata kadar daha süratli içerik yaratma ve görüntü düzenleme özelliği sunuyor.
  • Office 365 kullanımı sırasında rakip tahlillere oranla %23’e kadar daha süratli verimlilik ve en uygun iş birliği tecrübesi sunularak, görüntü konferans görüşmeleri sırasında rakiplere kıyasla %50’den daha fazla ofis verimliliği mümkün kılınıyor.


Intel ayrıyeten kurumsal kullanıcılar için en güzel dizüstü tecrübesini sunan Intel® Evo™ vPro® platformunu da tanıttı. Intel Evo vPro platformu üzerinde tasarlanan ve onaylanmış olan dizüstü bilgisayarlar şık, ince ve hafif bir dizayna sahip olmanın yanı sıra, inanılmaz sarmal bir görsel tecrübe sunuyor. Ayrıyeten, bu dizüstü bilgisayarlar harika süratte karşılık verme, anında uyanma ve üstün pil ömrü sunuyor. Bu sene öncü bilgisayar üreticileri vPro’nun güvenliğini ve yönetilirliğini Intel Evo’nun hareket halindeyken sunduğu tecrübelerle biraraya getiren 60’tan fazla yeni dizüstü modelini pazara sunacak. Ek olarak, Intel, üst sınıf Chromebookların önünü açan Intel Evo Chromebook’ları duyurdu.

“En Âlâ Eğitim Platformu için Yeni İşlemciler ve İş Ortaklıkları”

Elzem bir eğitim aracı olan PC’lerin kullanımı geçtiğimiz sene tüm dünyada süratle arttı. Öğrencilerin artan muhtaçlıklarını karşılamaya yönelik olarak Intel, eğitim sistemleri için eşsiz performans, medya ve iş birliği istikrarı sunan N-Serisi Intel® Pentium® Silver ve Celeron® işlemcileri pazara sundu. Intel’in 10nm mimarisi üzerinde tasarlanan işlemciler evvelki kuşak birebir sınıf işlemcilere nazaran genel uygulama performansında %35’e9 kadar daha üstün performans ve %78’e kadar daha üstün grafik performansı sunuyor. Bu da çoklu süreçlerde uygulama performansının ve taramanın/gözatmanın daha sıkıntısız olmasını mümkün kılıyor ve ayrıyeten içerdiği gelişmiş kamera ve bağlanırlık özellikleri ile görüntü konferans görüşmelerinin ve izleme tecrübesinin kalitesini yükseltiyor.

Öğrencilerin değişen muhtaçlıklarını karşılamak için teknolojide ilerlemeler kaydetmek kadar onların ellerinin altında dizüstü bilgisayar olmasını sağlamak da kritik kıymet taşıyor. Kullanımdaki artışa karşın, hala okul çağındaki çocukların %30’unun eğitimleri için internet erişimleri ya da dizüstü bilgisayarları bulunmuyor. Pandemi sürecinde bu ihtiyaç daha da artmış durumda. Son 15 sene içinde Intel tüm dünyada eğitime 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Buna 15 milyondan fazla öğretmene yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi de dahil. Geçtiğimiz Nisan ayında Intel Çevrimiçi Eğitim Girişimi’ni (Online Learning Initiative) başlattı ve dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere yüzlerce bin aygıtın yanısıra temas tahlilleri ve kaynakları sağladı. Intel bu çalışmalarına 2021’de de teknoloji bölümünden ve farklı dallardan iş ortakları ile birlikte devam edecek.

Oyun Platformları için Yeni 11. Jenerasyon Intel Core H-Serisi Taşınabilir İşlemciler

Intel, oyun platformları için 11. Kuşak taşınabilir eser serisinin kapsamını genişleten ve oyun tutkunlarının 16 milimetre kalınlığındaki en ince dizüstü bilgisayarlarda bile yapabileceklerinin hudutlarını genişleten yeni 11.Nesil Intel Core H-Serisi taşınabilir işlemcileri pazara sundu. Azamî 5gigahertz (GH) Turbo sürate sahip Intel® Core™ i7 Special Edition 4-çekirdekli işlemcinin başı çektiği bu H-35 işlemciler bilhassa ultra taşınabilir oyun tecrübesi için tasarlandı. Bu işlemcilerde en yeni ayrık grafiklere bağlanmak; harikulâde düşük gecikme müddeti ve hareket halindeyken bile sarmal oyun tecrübesi sunmak için yeni 4. Jenerasyon PCIE mimarisi bulunuyor. CES’te Acer, ASUS, MSI ve Vaio, Intel’in ultra taşınabilir oyun tecrübesi için tasarladığı 11.Nesil Intel Core H35-Serisi işlemcilerle çalışan yeni sistemlerini duyurdu. 2021 yılının birinci yarısında dünyanın en büyük bilgisayar üreticileri 40’tan fazla yeni tasarımı pazara sunacak.

Masaüstü seviyesinde oyun ve içerik yaratma performansı arayan taşınabilir oyun tutkunları için Intel ayrıyeten bu çeyrek içinde satışa sunulmaya başlayacak olan 8 çekirdekli işlemcisini de duyurdu. Bu eşsiz platform olağan şartlarda sadece en yüksek teknolojik özelliklere sahip masaüstü sistemlerde bulunan özellikleri içeriyor: 5GHz’e kadar sürat, en süratli data depolama ve ayrık grafikler için 4. Jenerasyon PCIE x20 mimarisi ve Intel® Killer™ Wi-Fi 6E (Gig+).

Öncü Masaüstü ve Taşınabilir Platformlar için Gelecek Jenerasyon “Rocket Lake” ve “Alder Lake” Teknolojilerinin Ön Gösterimi

Intel basın toplantısında ayrıyeten, oyun meraklıları ve tutkunlarına yönelik olarak yakın gelecekte pazara sunacağı 11. Kuşak Intel® Core™ S-Serisi masaüstü işlemcilerini (“Rocket Lake-S”) de tanıttı. En yüksek frekanslı çekirdekler için bir evvelki jenerasyona nazaran %19 daha fazla döngü başına komut sayısı (IPC) sunan ve Intel Core i9-11900K’nin ardında sıralanan bu işlemciler 2021 yılının birinci çeyreğinde pazara sunulduğunda oyun meraklılarına ve bilgisayar tutkunlarına daha da fazla performans sunacak.


Bu işlemcilere ek olarak, Intel, x86 mimarisinde ve Intel’in en yüksek seviyede ölçeklenebilir çip üzerinde sistemlerinde çığır açacak gelecek kuşak işlemci “Alder Lake”i de tanıttı. 2021’in ikinci çeyreğinde pazara sunulması planlanan Alder Lake yüksek performanslı çekirdekleri yüksek verimli çekirdeklerle tek bir eser içinde bir ortaya getirecek. Alder Lake ayrıyeten Intel’in 10nm SuperFin tahlilinin yeni ve gelişmiş versiyonu üzerine konseyi birinci işlemci olacak ve daha akıllı, daha süratli ve daha verimli gerçek-dünya bilgi süreç sunan öncü masaüstü ve taşınabilir işlemcilerin de temelini oluşturacak.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir