LiDAR Piyasası 2025 Yılına Kadar 2.9 Milyar Dolara Çıkacak

Analist firması Trendforce, geçtiğimiz yıl 682 milyon dolar hacmindeki LiDAR piyasasının 2025 yılında 2.9 milyar dolar düzeyine çıkacağını öngörmüş durumda. Bu öngörüye yol açan ise gelişmiş şoför yardım sistemlerinde (ADAS), otonom araçlarda, sanayilerde, teslimatlarda ve akıllı kentlerdeki büyüme. Bilhassa ADAS ve otonom araçlar, gelirin en büyük itici etkeni olacak ve bunları sanayi ve teslimat izleyecek.

LiDAR, otonom araçların değerli bir kesimi. Teknoloji araç üstü sistemlerin, aracın etrafında kaçınılması gereken mahzurlar olup olmadığını bilmelerine yardımcı olabiliyor. Teknoloji rastgele bir beşerden çok daha süratli çalışabildiğinden, LiDAR kullanan araçlar trafik kazalarını kıymetli ölçüde azaltmak için kullanılabilecek nitelikte.

TrendForce, pandeminin araba sanayisi üzerindeki tesirine karşın saatte 40 kilometre ve azamî yük yükü 1.400 kilogram olan araçların öne çıktığını tabir ediyor. Bu araçlardan kimilerinin LiDAR ile donatılmış olarak geldiği ve teknolojiye olan talebi artırdığı da bilgiler ortasında. LiDAR talebi, üst seviye klâsik akaryakıtlı araçlar, otonom otobüsler, robo-taksiler ve şoförsüz kamyonlarla donatılmasıyla da artış gösteriyor.

Pandemi sırasında, çevrimiçi çalışmaya geçişteki hızlanma da hayli kapsamlı bir biçimde ele alınmış. TrendForce, şirketlerin işgücü derdi beklentisi içinde olmaları ve sonuç olarak otomasyona ek sermaye yatırmalarının da altını ehemmiyetle çiziyor. Bu manada Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarının 2020 yılında kimi otomasyonu ertelemesiyle analist şirketi, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde LiDAR için talebin artmasını bekliyor.

Başka taraftan Bosch’un otonom araçlar için LiDAR sensörleri ürettiğini de hatırlatalım.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir