Logitech G Pro Wireless Oyuncu Faresi İncelemesi

Ocak 10, 2021 by Yorum yapılmamış

Logitech G Pro Wireless bir amiral gemisi model ve firmanın en uygun sensörünü kullanıyor. Hero 25K algılayıcı ve kablosuz ilişki teknolojisi olan LightSpeed öne çıkan teknolojiler. Algılayıcı 400 IPS’ten daha yüksek suratları takip edebiliyor ve 100 ila 25.600 DPI aralığında farklı hassasiyet düzeylerinde kusursuz performans sunuyor. Oyunlarda standart bir fareden ya da hesaplı bir oyuncu faresinden bu modele geçince Age of Empires’daki çağ atlama hissiyatını yaşıyorsunuz.

Tasarım Özellikleri

Logitech G Pro Wireless fare 125 x 63.5 x 40 mm ebatlarında ve 80 gram tartısında. Yuvarlak çizgili, kubbeli ve üç ana fare tutuş tipine de uygun bir ergonomisi var. Siyah, üzerinde G logosu Lightsync aydınlatmalı, fakat genel çizgileriyle Pro ismine yakışır, abartısız, az RGB’li, olgun bir tasarımı var. Logitech G Pro eser ailesinin tamamı tasarım olarak bu olgun sınırlara, renklere ve bir ahenge sahip. Lakin en sevilen yanı elbette performansı.

1000 Hz raporlama, 1 ms sürat ile çok seri bir fare. LightSpeed kablosuz irtibat teknolojisi hiç gecikme olmadan, kablolu fareler ile birebir suratı sunuyor. Burada ince noktalar Logitech’in USB şoföründe, yazılım kısmında ve farenin iç elektronik aksamında yatıyor. Lakin sonuç kolay, kabloyu masada sürüklemeden, çok geniş bir alanda ve hareket özgürlüğü ile oyun oynayabiliyoruz. Yumuşatma, hızlanma ya da filtreleme olmadığı bilhassa sitesinde belirtilmiş, bu özetle gariplik olmayan bir fare demek. Yüzey tarama süreci ne hareket yaparsanız denetimde onu veriyor.

Batarya Kapasitesi

Hero sensörler eski kuşak algılayıcılara nazaran çok daha düşük güç tüketiyor, bu da şarj ömrünü uzatıyor. İçerisindeki dahili LiPo pil iki gün aralıksız oyun ile 48 saat çalışabiliyor. Ayrıyeten şarj kablosunu taktığınızda da kullanmaya devam edebiliyorsunuz. İçerisinde ARM bir işlemci ve dahili bellek ile 5 profil kaydı saklayabiliyor. Logitech yazılım ile makro ve ayar imkanı sunuyor.

Kutu İçeriği

Kutu içerisinden fare, 1.8 metre şarj kablosu, kablosuz USB alıcı ve micro USB’den Type-A’ye dönüştürücü bir adaptör çıkıyor. 2.4 GHz kablosuz ile bağlanan farenin alıcısını ister kablo ile masaya uzatıp yakın koyabilir, ister direkt kasa ya da laptopa takabilirsiniz. Bu adaptör ve vericiyi masaya koymanın en büyük avantajı, fareyi kolaylıkla şarj edebilmek.

Kullanım Deneyimi

Logitech G Powerplay takviyeli olduğu için, isterseniz hiç kablo takmadan direkt kablosuz şarj edebilirsiniz. Bunun için firmanın Powerplay fare altlığını kullanmanız gerekiyor.

Farenin altına baktığımızda buradaki yuvarlak kapağın altında iki mıknatıs ile tutunduğunu görüyoruz. Bu yuva birebir vakitte alıcıyı da saklamanıza imkan sağlıyor.

Alt kısımda 250 Km kaydırma ömrüne sahip olan kaydıraklar yer alıyor. Bunlar tükendiklerinde değiştirilebiliyor. Optik sensör, alt kapak yapısı, farenin yüksekliği ve kayma yapısı kusursuz. Sert ya da yumuşak fare altlıklarına ya da direkt masada, kullandığımız bütün yüzeylerde çok süratli.

Farenin 80 gram yükü kablosuz fare standartlarına nazaran hayli hafif. Daha doğrusu evvelden böyleydi, artık epey standart. Kablolu fareler daha hafif olabiliyor fakat kablo bilhassa rahat kayar yapıda olmadığında sürüklenme tesiri oluşturuyor. Bu bağlamda tartısı için olağan diyebiliriz, şahsen bana çok hafif ve rahat geliyor. Bunun sebebi tartı istikrarının, iç aksamın istikrarlı dağıtılmış olması. Kullanırken farenin bir tarafa hakikat daha ağır olması, süratli hareketlerde kendisini hissettiriyor.

Ergonomi

Logitech G Pro Wireless modelinin teknik olarak üst seviye sonuçlarının ötesinde en kıymetli avantajı ergonomisi. Bu kadar sade görünüp de bu kadar rahat olması, ergonomik olarak formdaki ayrıntıların ve ölçülerin geniş kitlelere uyması çok güzel. İki elle de kullanılabilen simetrik biçimi yanında, solda ve sağda bulunan tuşlar ile çok esnek. Mıknatıslı tuşları isterseniz çıkartıp yerlerine düz plastik takabiliyorsunuz. Bu sayede sol ya da sağ el kullanımında, öteki yanda yer alan tuşlara gereksiz ve kusurlu basımları engelleyebilirsiniz.

Tuşların basım hissiyatları çok güzel ve net, hassas ayar yapılmış tuşların altındaki mekanik anahtarlar bilhassa sol ve sağ tuşların sesinde, baskı noktasında ve suratında kendisini gösteriyor. Yan tuşlar da düzgün lakin temel olay ana iki tuş ve anahtarda.

Fare tekerleğinin tıklaması kısa, sert, işaret parmağınızla hafif yana yanlışsız da basabiliyorsunuz. Biraz yüksek ve at arabası tekerleğini andırıyor, kazayla tıklanmıyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Logitech G Pro Wireless artık biraz eski bir model olsa da hala doruktaki modeller ortasında yerini koruyor. Logitech G ailesinde önemli atletlerin ve en uygun ergonomiyi, suratı, hakikat takibi en süratli formda isteyenlerin tercihi olmayı sürdürüyor. Lakin bu elbette fiyatı kaygı etmeyenler için geçerli, üst düzey oyuncu donanımlarında olay fiyat hesaplamaktan fazla en uygun donanımlara sahip olmak.

1.150 TL vergiler dahil Türkiye fiyatı inceleme tarihinde 155 USD yapıyordu. Yurtdışı fiyatının da çıkışta 150 USD, günümüzde indirimlerle 100 USD yani 100-150 USD ortası değiştiğini düşünürsek, Türkiye’deki vergilerle birlikte bakıldığında fiyatlandırması olağan. Uzun müddettir donanım fiyatlarına bakmadıysanız bunlar size garip gelebilir fakat mağazalarda biraz gezinince genel olarak durumu anlayacaksınız.

İndirim denk gelirse de 900 TL ve altına bulunursa pek düşünmeden alınacak bir model. Bilhassa de uzun vadede sahip olan kullanıcıların tecrübeleri bu modelin epeyce sağlam, uzun ömürlü olduğunu gösteriyor. Yani üst düzey bir eser, inceleme tarihinde çok taze değil ancak uzun vade kullanımda harcanan paranın hakkını veriyor.

Daha az bütçeniz varsa ve kablosuz, dehşet süratli bir oyuncu faresi arıyorsanız pilli ve kablosuz Logitech G 305 modelini, daha da az bütçe için kablolu G203 LightSync’i rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Her iki modeli de inceledik, hatta bu satırları size yazan editörün en sevdiği ve sık kullandığı farelerden birisi G305 modeli. G Pro Wireless kadar yuvarlak çizgilere sahip olmasalar da, çift el kullanım simetrileri, Powerplay üzere özellikleri eksik olsa da sensör kalitesi ve oyun performansı açısından çok uygun seçenekler.

Logitech G Pro Wireless modelindeki temel eksiler çok kolay, Type-C değil micro USB portu var, bu porttan artık sıkıldık. Rakiplerde artık hem 2.4 GHz, hem de Bluetooth görmeye başladık ancak bu model yalnızca 2.4 GHz. Salt oyun turnuvası için bakarsanız BT gerekli mi tartışılır, fakat genel kullanımda esneklik sağlıyor. Batarya ömrü en uzun oyuncu faresi değil fakat değişiklik kaide değil.

Logitech bu modeli tazelemeye karar verirse portu değiştirmesi kâfi, kasanın dizaynını, tuş sıkılığını yani o hassas ayarı ve dayanıklılığı bozmamalı çünkü Pro Wireless çok başarılı bir fare. Fare dünyasında çok devrimsel yenilikler gelmediği sürece bu farenin yükü, istikrarı ve yapısı değişmemeli. Alışan oyuncular uzun yıllar bu fareyi piyasada bulup, çok eskiyen modeli yeni bir Pro Wireless ile değiştirebilmeli.

Artıları tekrar özetleyecek olursak tuş basım hissiyatını sağlayan ayarlanmış tuş gerginliği, ergonomik ve iki el ile de kullanılabilir yapısı, sensör ve performansıyla en üst düzeyde yer alıyor.

Logitech G305 Lightspeed Kablosuz Oyuncu Faresi İncelemesi

Logitech G203 Lightsync Oyuncu Faresi İncelemesi

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir