MacBook Pro M1 İncelemesi

MacBook Pro M1 incelemesi ile karşınızdayız. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu inceleme görüntüsünde M1 işlemcili MacBook Pro modelinin özelliklerine yakından bakıyor ve kullanıcılara ne üzere avantajlar sağladığından bahsediyoruz. İşte karşınızda MacBook Pro M1 inceleme videosu!

MacBook Pro M1 İncelemesi – Teknik Özellikleri

2020 model MacBook Pro, uzay grisi ve gümüş olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle bir arada geliyor. 1.4 kg tartısında olan model tıpkı vakitte 1.56 cm kalınlığıyla da dikkat çekiyor. Kolay taşınabilirliği ve ergonomik yapısıyla isminden kelam ettiren model, ayrıyeten fansız tasarımı sayesinde de epey sessiz bir biçimde çalışıyor.  Bunun yanı sıra arttan aydınlatmalı Magic Keyboard ve Touch ID sensörü ile bir arada gelen aygıt, ayrıca 13.3 inç büyüklüğündeki IPS LCD Retina ekranın üzerine kuruluyor.


MacBook Pro M1 incelemesi

2560×1600 piksel çözünürlük sunan bu ekran ise kullanıcılara hayli kaliteli bir tecrübe vadediyor. IPS teknolojisine sahip 13.3 inç büyüklüğündeki IPS LCD ekran ise inç başında 227 piksel yoğunluğuna da mesken sahipliği yapıyor. Tıpkı vakitte geniş renk yelpazesi (P3) ile de ön plana çıkan ekran, 500 nit parlaklığı ve True Tone teknolojisini de destekliyor.

Tüm bu özelliklere sahip olan yeni jenerasyon MacBook Pro modeli ise 58.2Wh yerleşik lityum polimer bir pil ile besleniyor. Bu pil ise 61W USB-C güç adaptörüyle birlikte şarj ediliyor. Tıpkı vakitte güç verimliliğiyle de isminden kelam ettiren yeni MacBook Pro modeli tek bir şarj ile ortalama 20 saatlik bir pil ömrünü de kullanıcılara sunuyor.

Bunun yanı sıra yapılan fizikî testler sonucunda MacBook Pro M1 ile 150 nit ekran parlaklığında daima internet üzerinde gezildiğindeyse, yeni MacBook Pro’nun 58.2Wh’lık pilinin 16 saat 25 dakikaya kadar dayandığı da gözlemlendi. Yeni MacBook Pro M1’in bilhassa güç verimliliği konusunda kullanıcıları mutlu edeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.


MacBook Pro M1 Özellikleri

MacBook Pro M1 İncelemesi – İşlemci ve Performans

Apple’ın yeni kuşak MacBook Pro modeli, 5nm teknolojisi ile üretilen Apple M1 işlemcisinden güç alıyor. 8 çekirdekli bu işlemci ise bir evvelki 13 inç MacBook Pro’ya kıyasla 2.8 kata kadar daha süratli bir performans sergiliyor.

Sınıfındaki Windows bilgisayarlardan da 3 kat daha süratli olduğu söz edilen yeni jenerasyon eserin güç aldığı M1 çipi, yüksek süratli makine tahsili hesaplaması için de Nöral Motoru ile birlikte geliyor. Bu bakımdan makine tahsili konusunda sınıfındaki en süratli dizüstü bilgisayar olarak gösterilen 2020 model 13 inç MacBook Pro, grafik tarafında da serinin evvelki modellerine kıyasla 5 kat daha hızlı bir performans sergiliyor.

Apple M1 Özellikleri İle Neler Sunuyor

Apple’ın geliştirmiş olduğu M1 çipi, dördü yüksek performans çekirdeği olan sekiz çekirdekli bir işlemciye mesken sahipliği yapıyor. Kağıt üzerinde açıklanan bilgilere nazaran şirket, M1 çipinde yer alan bu çekirdekleri ise dünyanın en süratli işlemci çekirdeği olarak tanımlıyor.

Sekiz çekirdekli bir GPU’ya da sahip olan M1’in, açıklanan bilgilere nazaran dünyanın en süratli entegre grafiklerini de içerdiği tez ediliyor. Apple’ın yeni kuşak işlemcisi tıpkı vakitte saniyede 11 trilyon süreci işleyebilen 16 çekirdekli bir nöral motorunu da bünyesinde barındırıyor.

Bunun yanı sıra 5 nm fabrikasyon süreciyle üretilen bu işlemciyle Thunderbolt ve USB 4 desteği de kullanıcılara sunuluyor. Bunlara ek olarak, yeni jenerasyon işlemcide ortam kodlama ve kod çözme motorları ve bir dizi güvenlik özelliğine de yer veriliyor.

MacBook Pro M1 – Oyun Performansı

MacBook Pro M1’in tıpkı vakitte tanınan oyunları yüksek kare suratlarında oynatabilecek kadar güçlü olduğunu da belirtelim. Bu kısımda örnek verecek olursak, M1 işlemcili MacBook Pro modeli Rise of The Tomb Raider’ı ultra ayarlarda ortalama 26 FPS’de oynatabiliyor.

MacBook Pro M1 – Uygulama Performansı

Apple M1 işlemcili MacBook Pro, üst seviye performansıyla da kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Bu kısımdaysa gücünü M1’den alan 13 MacBook Pro, bir evvelki MacBook Pro modeline birçok hususta üstünlük sağlıyor. Bu bilgileri ise çabucak aşağıdan inceleyebilirsiniz.


MacBook Pro M1 incelemesi – Uygulama Performansı

MacBook Pro M1 evvelki jenerasyona kıyasla;

 • Xcode’da 2,8 kata kadar daha süratli kod oluşturabiliyor.
 • Final Cut Pro’da kompleks 3D manzaralar için 5,9 kata kadar daha süratli render alabiliyor.
 • Unity Editor’da kompleks oyun sahnelerinin zorlanmadan 3,5 kata kadar daha süratli tasarlanmasını sağlayabiliyor.
 • Create ML’de yapay öğrenme misyonlarını 11 kata kadar daha süratli gerçekleştirebiliyor.
 • Neural Engine’in fevkalâde performansı sayesinde djay Pro AI uygulamasında bir kayıttaki ritimleri, enstrüman ve vokal izlerini gerçek vakitli olarak ayırabiliyor.
 • DaVinci Resolve’da tam kalitedeki 8K ProRes görüntüleri tek bir kare kaybetmeden oynatabiliyor.

MacBook Pro M1 Özellikleri – Öbür

ARM tabanlı M1 işlemcisiyle ön plana çıkan MacBook Pro, 2 TB’a kadar SSD takviyesine de mesken sahipliği yapıyor. 2 TB’a kadar SSD takviyesine sahip olan yeni MacBook Pro’nun temel modeli ise 8 GB RAM ile birlikte geliyor. Kullanıcılar bu RAM kapasitesini ise 16 GB’a kadar artırabiliyorlar.

Gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken M1 işlemcili MacBook, ayrıyeten 2 adet UBS-C portu, USB 4 ve Thunderbolt dayanağını de bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca Touch ID ve Touch Bar gibi teknolojilere de sahip olan model, WiFi 6 dayanağına de konut sahipliği yapıyor.

MacBook Pro M1 Fiyatı

Birinci Apple işlemcili MacBook modellerinden biri olan MacBook Pro M1 fiyatı ise 14.299 TL’den başlıyor. Bunun yanı sıra 16 GB RAM + 2 TB SSD depolamaya sahip olan MacBook Pro M1 modeli ise 25.299 TL’den satın alınabiliyor.

MacBook Pro M1 Özellikleri

 • Ekran: IPS teknolojisine sahip 13.3 inç (diyagonal) LED geriden aydınlatmalı ekran;  227 piksel yoğunlukta 2560 x 1600 piksel çözünürlüklük, 500nitt parlaklık, Geniş renk yelpazesi (P3), True Tone
 • İşletim Sistemi: macOS Big Sur
 • İşlemci: 5 nm Apple M1 (4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU)
 • Bellek: 8/16 GB RAM
 • Pil: 58.2Wh boyutundaki yerleşik lityum polimer pil, 61W USB-C güç adaptörü
 • Depolama: 256/512 GB, 1/2 TB
 • Kamera: 720p FaceTime HD kamera
 • Yükseklik: 1.56 cm
 • Genişlik: 30.41 cm
 • Derinlik: 21.24 cm
 • Tartı: 1.4 kg
 • Ses: Yüksek dinamik aralığa sahip stereo hoparlörler, Dolby Atmos ses dayanağı, geniş stereo ses
 • Temas: 802.11ax Wi-Fi 6 wireless ağı, Bluetooth 5.0, 2 adet UBS-C portu, USB 4 ve Thunderbolt

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir