Radeon RX 6900 XT, DaVinci Resolve’da RTX 3060 Ti’a Yetişemedi

AMD kısa mühlet evvel Adobe Premiere Pro sonuçlarını Radeon RX 6900 XT web sitesine ekledi. Şirket, Adobe Premiere Pro sonuçları için Puget Systems tarafından sağlanan PugetBench kıyaslama yazılımını kullandı.

Çok tanınan bir görüntü düzenleme yazılımının ticari bir versiyonu olan DaVinci Resolve Studio’nun da yer aldığı en son incelemede, Puget Systems hem NVIDIA hem de AMD’den son dört ay içinde piyasaya sürülen birden fazla grafik kartını test etti.

Radeon RX 6900 XT Resolve Performansı Testleri

AMD Radeon RX 6900 XT, RDNA2 mimarisinin amiral gemisi modeli. Bu grafik kartı şu anda neredeyse hiçbir yerde stokta yok lakin iş istasyonu PC üretiminde uzmanlaşan Puget Systems, testleri yapabilmek için bu grafik kartını bir biçimde bulmayı başardı. Bu model, tıpkı mevcut Radeon RX 6000 serisi  üzere, içerik üreticiler için özel bir nedenden ötürü ilgi alımlı. 16GB bellek. Bu bellek, 4K içerik düzenleme için kusursuz bir bedel, lakin ham 8K görüntüleri işlemek için kâfi değil elbette.

Bu tip testler için ekseriyetle oyun serisi ekran kartları yerine daha fazla bellek sunan profesyonel ve iş kullanımına yönelik ekran kartları tercih edilir. NVIDIA RTX 3090 grafik kartı tam da bu nedenle, 24GB yüksek süratli GDDR6X bellekle birlikte geldiğinden ötürü 6K yahut 8K görüntü düzenleme için daha uygun görünüyor.

Testlerin yapıldığı sistem, 64 GB DDR4-3200 bellek ve AMD Ryzen Threadripper 3970X (24 çekirdekli) CPU konfigürasyonuna sahip.


DaVinci Resolve’da AMD Radeon RX 6900 Performansı (Genişletilmiş Genel Puan)

AMD Radeon RX 6900’ün DaVinci Resolve’daki 4K Düzenleme Performansı

AMD Radeon RX 6900’ün DaVinci Resolve’daki 8K Düzenleme Performansı

Genel Genişletilmiş Puan, grafik kartlarının performansının belirlenmesi için kıymetli bir paha lakin daha çok CPU’ya bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle, tam olarak grafik kartının performansını ne düzeyde olduğunu anlamak için GPU tarafını kullanan Temporal Noise Reduction yahut OpenFX efektleri üzere efektler ile test etmek de gerekli.


AMD Radeon RX 6900’ün DaVinci Resolve’da GPU Efekt Performansı

Görünüşe nazaran RX 6900 XT, yalnızca birkaç testte RTX 3060 Ti’den daha uygun performans gösterebildi. Bunun yanında AMD Radeon RX 6000 serisi, DaVinci Resolve’da GeForce RTX 30 serisinin hayli gerisinde kaldı. İncelemeyi yapan kişi kullanılan şoförleri belirtmemiş, lakin NVIDIA’nın bu DaVinci’nin hızlandırılmış GPU iş yüklerini destekleyen özel “Stüdyo Sürücüleri” ne sahip olduğunu belirtmekte yarar var.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir