Samsung 980 Pro PCI Express 4.0 NVMe SSD İncelemesi

Samsung’un 900 serisi SSD’leri kararlı bir halde piyasaya çıkmaya devam ediyor. 950 Pro‘yu halihazırda MSI GS43VR 7RE cihazımda kullanıyorum. 970 EVO Plus modeli ise test sistemimizde kullandığımız SSD. Pekala 980 PRO ne sunuyor? Birinci olarak CES 2020 fuarında gördüğümüz SSD, Samsung’un PCI Express 4.0 arayüzünü kullanan birinci modeli. PCI Express 4.0 ile birlikte veriyolu suratı iki katına çıkıyor ve 980 PRO’dan bundan ziyadesiyle yararlanıyor. İncelememizde yeni SSD’nin başka avantajlarına ve performansına yakından bakıyoruz.

980 RPO İnceleme Eseri

Öncelikle test ettiğimiz 980 PRO modelinin inceleme eseri olduğunu, 1B2QGXA7 sürüm Frmware ile geldiğini ve kesin eserden farklılık gösterebileceğini belirtelim. Samsung’un son eserde farklılık yapmak hakkı mevcut ama bugüne kadar incelediğimiz eser ile piyasaya çıkan Samsung eserleri ortasında bir fark olmadığını, lakin daha şimdiki bir Firmware ile gelebildiklerini belirtelim. Buna ek olarak eserin 2 TB kapasiteli bir sürümü 2021 yılında piyasada olacak. Bu sürümün tek tarafından yonga olacağını da belirtelim.

Yenilenen SSD Ailesi

Samsung, SSD eser serilerini kolay donanım özelliklerinden çok pazarın gereksinimlerine nazaran yine tanımlıyor. Birinci olarak “PRO”, profesyonel kullanıcıları, oyuncuları ve profesyonelleri şad etmeyi amaçlayan “Yüksek Performanslı” eserleri tabir ediyor. “EVO”, ana akım kullanıcıların hem performans hem de verimlilik muhtaçlıklarını karşılamaları için konumlandırılıyor. Son olarak, “QVO” ve başka seriler, hudutlu bir bütçe ile optimum sistem performansını elde etmek için kullanılabilecek rekabetçi eserler olarak sınıflandırılıyor. Buna nazaran yeni tablo şu biçimde:

Segment Seri NVMe SSD
Yüksek Performans PRO 970 PRO (2018~2020) → 980 PRO (2020~)
Orta sınıf EVO 970 EVO Plus (2019~) → Belirli Değil
F/P QVO yahut İsimsiz Muhakkak Değil

PCIe 4.0 NVMe Arayüzü

2015 yılına kadar geçen on yılda depolama teknolojisi, eski SATA arayüzünün sınırlamaları nedeniyle SSD performansındaki hudutlarına ulaştı. 2015 yılı, birinci istemci PCIe 3.0 NVMe SSD’nin tanıtıldığı anıtsal bir yıldı. Depolama ile direkt CPU ortasında arayüz oluşturan PCIe arayüzü sayesinde, depolama performansı süratle gelişmeye başladı. Bu nedenle 2019’da duyurulan PCIe 4.0 arayüzüne ilgi çok büyüktü. Yeni PCIe 4.0, şerit başına 16 Gb/sn bant genişliğine sahipken, eski PCIe 3.0, şerit başına sadece 8 Gb/sn sunabiliyor. Sözün tam manasıyla iki katı.

Öte yandan 2019’da piyasaya sürülen PCIe 4.0 SSD’lerin performansı hiçbir vakit okumada 5.000 MB/sn’den, yazma için de 4.400 MB/sn’den daha âlâ olmadı. Bu, bant genişliği iki katına çıkmış olsa da evvelki PCIe 3.0 SSD’nin 3.500 MB/sn performansından sadece % 42 daha âlâ.

PCIe 4.0’ın piyasaya sürülmesi, PC ve oyun konsolları için çok kıymetli bir gelişmeydi. En yeni oyun konsolları, depolamaları için PCIe 4.0 arayüzünü benimsiyor. Bir oyun konsolu üreticisine nazaran, depolamanın oyun tecrübesi üzerinde birçok tesiri var. Sadece oyun yükleme mühletini kısaltmakla kalmıyor (veya yükleme ekranlarını ortadan kaldırmakla), birebir vakitte yüksek süratli akışa müsaade veriyor, uzun yama kurulumlarını ortadan kaldırıyor ve oyun bilgilerinin RAM’e kopyalanması muhtaçlığını ortadan kaldırıyor. Örneğin SATA HDD içeren 2016 tarihli bir oyun konsolu, RAM’e 30 saniyelik oyun datalarını evvelce yüklemeli. Depolama çok yavaş olduğundan bu bilgiler RAM’de bulunmalı. Üretici, bu bilgilere “etkin olmayan kullanım” dataları olarak atıfta bulunmakta. Lakin, PCIe 4.0 SSD sayesinde, en son konsoldaki RAM’in oynamak için sadece 1 saniyelik oyun verisi depolaması gerekiyor. Bu nedenle konsol, faal kullanım için RAM’inin daha fazlasını kullanabilir.

Yeni 6. Kuşak V-NAND Yonga

Samsung’un altıncı kuşak V-NAND yongası, evvelki jenerasyona nazaran daha yüksek bilgi transfer suratlarına sahip ve şirketin 3D belleği yeni doruklara taşıyan farklı üretim avantajından yararlanıyor.

Samsung’un eşsiz “kanal deliği aşındırma” teknolojisini kullanan yeni V-NAND, evvelki 9x katmanlı tek yığın yapıya yaklaşık yüzde 40 daha fazla hücre ekliyor. Bu, 100’den fazla katmandan oluşan elektriksel olarak iletken bir kalıp yığını oluşturarak, akabinde silindirik delikleri üstten aşağıya dikey olarak delerek tek tip 3D Yük Tuzaklı Flaş (CTF) hücreleri oluşturarak elde ediliyor. Resmi olarak Samsung katman sayısını açıklamıyor, lakin evvelki kuşak olan 92 katmandan %40 daha fazla olduğunu sav ettiklerine nazaran bu bedelin 128 Katman olduğunu varsayım ediyoruz. Samsung, 128L NAND  ile piyasaya eser sunan birinci firma değil (iki ay evvel SK Hynix sürmüştü), lakin bu gelişme katman sayılarının arttığını ve kapasitenin de artması gerektiğini gösteriyor.

Her hücre alanındaki kalıp yığınının yüksekliği arttıkça, NAND flash yongaları kusurlara ve okuma gecikmelerine karşı daha savunmasız hale gelme eğiliminde. Bu cins sınırlamaların üstesinden gelmek için Samsung, yazma süreçleri için 450 mikrosaniyeden (μs) daha az ve okumalar için 45 μs’nin altında, 5. jenerasyon V-NAND’den daha süratli bilgi transfer suratına ulaşmasına imkan tanıyan, sürat için optimize edilmiş bir devre tasarımı kullanıyor. Evvelki kuşağa kıyasla bu, performansta yüzde 10’dan fazla bir güzelleşmeyi temsil ederken, güç tüketimini de yüzde 15’ten fazla azaltıyor.

NAND 5. V-NAND 6. V-NAND
Üretim tarihi ’18.05 ’19.06
Katman 9x layers 1xx layers (+40%)
Çip boyutu 256Gb/512Gb 256Gb/512Gb
Okuma Suratı 50μs 45μs (+10% daha hızlı)
Yazma Suratı 500μs 450μs (+10% daha hızlı)
Güç Tüketimi 15% daha az

Yeni Elpis Denetimci

Samsung, yeni kuşak bilgi süreç gereksinimlerini karşılayabilen bir denetimci olan Elpis’i geliştirmek için denetim aygıtını sıfırdan tekrar düzenlemiş. Elpis denetimci, 128 G/Ç (Giriş ve Çıkış) kuyruğunu tıpkı anda işleyebiliyor; bu, evvelki Phoenix kontrolcüden (32 kuyruk) yaklaşık 4 kat daha fazla. Tek bir kuyruk 64 bin komut setinden oluşabilir, yani toplam 128 kuyruk 8 milyondan fazla komutu işleyebilir. Güç verimliliğinden ödün vermeden yüksek performansa yönelik çağdaş gereksinimleri karşılamak için, denetimci son derece ince bir 8nm süreç kullanılarak üretilmiş.

Denetimci UBX Phoenix Elpis
Eser 950 PRO 970 PRO/EVO Plus 980 PRO
Arayüz PCIe 3.0 PCIe 3.0 PCIe 4.0
Sıra Dayanağı 8 sıra 32 sıra 128 sıra
Üretim Teknolojisi 14nm 8nm

PRO ve EVO Farkı

Samsung, evvelce SSD’lerini Pro ve Evo olarak ikiye ayırıyordu ve bu iki seri ortasındaki temel fark, NAND flaş yongalar oluyordu. Örneğin 970 Pro, 2 bit MLC kullanırken, Evo 3 bit TLC NAND flaş kullanıyordu. Öte yandan 980 Pro’nun piyasaya sürülmesiyle birlikte eser yelpazesi de değişmiş oldu. Pro artık ‘yüksek performansı’ gösterirken, Evo genel kullanıcılar için, hudutlu bütçeye sahip olanlar ise QVO modellerine bakıyor. Merak edenler için 980 Pro 3 bit MLC flaş kullanıyor.

TLC vs MLC

Tarihî olarak PRO serisi, Samsung’un mevcut en süratli ve en güçlü NAND’larından kullanıyor ki bu, eserlere PRO ismini veren şey. Şirket bu sefer Pro serisi müşteri tabanını genişletmek için kimi değişikliklere gitmiş: PRO eser serilerinin ayırt edici özelliği olan hücre başına iki bit (MLC) bellek kullanımını terk ediyor ve 980 PRO ile Samsung nihayet hücre başına üç bit (TLC) NAND flash belleğe geçiyor. Bu, gibisi görülmemiş bir değişiklik değil. Hatta Samsung, 2-bit MLC NAND kullanan neredeyse tek üretici kaldı. SSD sanayisinin geri kalanı (tüketici ve işletme), en son dizaynlarda bile MLC’den TLC’ye geçti. 2 bit hücrelerden 3 bit hücrelere geçiş artan kapasite ve düşük maliyet manasına geliyor ve Samsung’un denetleyici teknolojisi nedeniyle, TLC ile bekleyebileceğimiz daha düşük teorik dayanıklılık hala garanti kapsamında.

TLC NAND yerine MLC NAND’ı seçmenin tarihî mantığı her vakit iki ana faktöre dayanmakta: MLC daha süratli ve daha yüksek yazma dayanıklılığına sahip. TLC NAND, genel olarak MLC NAND’den daha yavaş olabilir, lakin bu TLC SSD’lerin her vakit MLC SSD’lerden daha yavaş olacağı manasına gelmez. Son kullanıcılar için MLC NAND’ın performans avantajları, TLC SSD’lerde SLC yazma önbelleğinin kozmik olarak benimsenmesi ve daha büyük SLC önbelleklerine yönelik eğilim ile büyük ölçüde azaltılmış durumda. Bir kullanıcı SLC önbelleğinin çok ötesine geçmediği sürece, SLC önbelleği olan bir TLC şoförü, kapasite açısından bir MLC şoföründen daha fazla tercih edilebilir.

Kullanılan NAND yongalara nazaran SSD’nin ömrü değişiklik gösterebiliyor. Şirket de buna nazaran SSD’lere bir yazma garanti bedeli atıyor. 980 Pro’nun teknik özelliklerine baktığımızda bu kıymetin 300 TB olduğunu görüyoruz. Öte yandan bu bedelin üstüne de rahatlıkla çıkabilirsiniz ki 860 PRO yazma ömrü testtimizde bunun 10 katına çıkmamıza karşın SSD çalışmaya devam ediyordu. Buna ek olarak bir de 5 yıl garanti mevcut. Hangisini daha evvel tamamlarsanız o geçerli. Yani 5 yıl içinde SSD’ye 300 TB üstünde data yazarsanız garantiden çıkıyorsunuz.

Dayanıklılık

980 PRO’nun garantili dayanıklılığı, Samsung’un SSD pazarındaki uzun müddettir devam eden uzmanlığına ve yeniliğine dayanmakta. 980 PRO, dal önderi 5 yıllık hudutlu garantiye yahut 250 GB sürüm için 150 TB’a kadar TBW (Yazılan Toplam Bayt), 500 GB sürüm için 300 TB TBW ve 1 TB sürüm için 600 TB TBW garantisine sahip. 5 yıl ile geçerli TBW ortasında, hangisi evvel gelirse o geçerli.

Samsung’un depolama teknolojisi, şirketin 2012’de 840 EVO’da dünyanın birinci 3-bit MLC’sini ve 2014’te 850 PRO’yu piyasaya sunarak birinci V-NAND’ı piyasaya sürmesinden bu yana gelişmeye devam etti. V-NAND teknolojisi ve Yanılgı Düzeltme Kodundaki gelişmeler (ECC) teknolojisi, 3 bit MLC NAND dayanıklılığını daha gelişmiş ve mevcut pazarda gereken profesyonel muhtaçlıkları karşılayabilir hale getirdi. Birçok SSD kullanıcısı ortasında, 2 bit MLC ile karşılaştırıldığında, 3 bit MLC, profesyonel ihtiyaçları karşılamak için daha az emniyetli olarak görülmekte. Bununla birlikte, Samsung’un NVMe SSD kullanıcılarıyla ilgili istatistiklerine nazaran, kullanıcıların %99’u 156 TBW’den daha az ve %99,7’si 600 TB’den daha az yazıyor ki bu da 1 TB Samsung 3bit MLC SSD tarafından aslında garanti ediliyor.

Yazma dayanıklılığı her vakit göz önünde bulundurulması gereken değerli bir husus, lakin SSD sanayisi bunun tüketiciler için önemli bir sorun haline gelmesini başarılı bir formda engelledi. Son yaptığımız 860 PRO dayanıklılık testi ve şu anda devam etmekte olan Crucial P5 testi de bunun en hoş örneklerinden biri. Geliştirilmiş yanılgı düzeltme ve 3D NAND’ın eski düzlemsel NAND’a nazaran temel avantajları burada fark yarattı lakin en büyük faktör şoför kapasitelerinin artması oldu. Bir SSD’nin toplam yazma dayanıklılığı, kapasitesiyle birlikte kabaca doğrusal olarak ölçekleniyor: 2 TB’lik bir şoför, kullanım ömrü boyunca 1 TB’lık bir şoförün yaklaşık iki katı TB yazma sürecinin üstesinden gelebiliyor. Fakat, tüketici depolama gereksinimleri, kurumsal depolama muhtaçlıkları ile birebir halde büyümüyor. Bir tüketici 512 GB’lık bir şoförden 1 TB yahut 2 TB’a geçtiğinde, kullanılan ekstra kapasitenin birden fazla nispeten statik bilgiler için kullanılıyor: çok sık değiştirilmeyen ve katiyetle günde birkaç sefer açılmayan fotoğraflar, görüntüler ve oyunlar. Özetle 980 PRO’nun MLC yerine TLC kullanması SSD’ler için bir devrin sonu olabilir lakin bu, şoförün “PRO” ismine layık olmadığı manasına gelmiyor.

980 PRO 250 GB 500 GB 1 TB
Toplam Yazılan Byte 150 TB 300 TB 600 TB
Garanti

5 yıl hudutlu

Intelligent TurboWrite 2.0

980 PRO, yeni geliştirilmiş Intelligent TurboWrite 2.0 teknolojisiyle birlikte geliyor. Evvelki Intelligent TurboWrite ile karşılaştırıldığında, Intelligent TurboWrite 2.0, 5 kata kadar daha büyük arabellek (TurboWrite bölgesi) sağlıyor. Örneğin 1TB modelde evvelce tahsis edilmiş (varsayılan) TurboWrite bölgesi 6GB ve ayrıyeten toplam SLC arabelleği de 114 GB’a çıkarmak için dinamik SLC arabelleği olarak kullanılmak üzere ek bir 108 GB tahsis edebiliyor.

Samsung’un kendi test sonuçlarına nazaran, 980 PRO’nun Intelligent TurboWrite 2.0’ı 26 saniyede 131 GB bilgi aktarabilirken, Intelligent TurboWrite özellikli 970 EVO Plus sırf 65 GB ve 970 PRO birebir vakit diliminde 68 GB data sunuyor. Müddet açısından, Intelligent TurboWrite 2.0, evvelki Intelligent TurboWrite’ın 13 saniyesinden yaklaşık %92 daha uzun: 26 saniye mühletle sürdürülebilir durumda.

Akıllı TurboWrite bölgesi, boş kapasiteden yararlanıyor, bu nedenle SSD’nin 1 TB modeli için 324 GB’tan fazla boş alanı yoksa akıllı TurboWrite tam olarak çalışmayacaktır. Bu algoritma SSD dayanıklılığını etkilemez zira kullanıcıların SSD’ye yazdığı toplam bilgi ölçüsü değişmez.

Evvelki kuşakta 500 GB kapasiteli modelde 22 GB olan önbellek boyutu da bu jenerasyonda 90 GB’a çıkıyor. Önbellek bittiğinde ise performans 1.000 MB/sn yahut 1 TB modelde 2.000 MB/sn olarak devam ediyor ki testlerimizde de bu bedelleri görebilirsiniz. Bizim incelediğimiz 500 GB kapasiteli sürüm, işleri hızlandırmak için ayrıyeten 512 MB LPDDR4 bellek ihtiva ediyor.

Kapasite

970 PRO & EVO Plus 980 PRO
Toplam Varsayılan Akıllı Toplam Varsayılan Akıllı Ardışık Yazma Performansı (En Yüksek Hız)
TurboWrite TurboWrite Sonrası
250GB 13GB 4GB 9GB 49GB 4GB 45GB 2,700 MB/s 500 MB/s
500GB 22GB 4GB 18GB 94GB 4GB 90GB 5,000 MB/s 1,000 MB/s
1TB 42GB 6GB 36GB 114GB 6GB 108GB 5,000 MB/s 2,000 MB/s

980 PRO Teknik Özellikler

Samsung SSD 980 PRO
Kullanım Alanı Son kullanıcı bilgisayarları
Arayüz PCIe Gen 4.0 x4, NVMe 1.3c
Donanım Bilgisi Kaapsite 250GB 500GB 1TB 2TB
Denetimci Samsung Elpis denetimci
NAND Flash Hafıza Samsung V-NAND 3bit MLC
DRAM Önbellek 512MB LPDDR4 1GBLPDDR4 2GBLPDDR4
Boyutlar Maks. 80.15 x Maks. 22.15 x Maks. 2.38 (mm)
Biçim M.2 (2280)
Performans (-e kadar)2) 3) 4) Ardışık Okuma 6,400 MB/s 6,900 MB/s 7,000 MB/s Muhakkak Değil
Ardışık Yazma 2,700 MB/s 5,000 MB/s 5,000 MB/s Aşikâr Değil
QD 1 Thread 1 Rastgele Okuma 22K IOPS 22K IOPS 22K IOPS Belirli Değil
Rastgele Yazma 60K IOPS 60K IOPS 60K IOPS Aşikâr Değil
QD 32 Thread 16 Rastgele Okuma 500K IOPS 800K IOPS 1,000K IOPS Muhakkak Değil
Rastgele Yazma 600K IOPS 1,000K IOPS 1,000K IOPS Aşikâr Değil
Güç tüketimi(-e kadar) 2 3 4 5) 6 Boşta (ASPT açık) 35mW Muhakkak Değil
Etkin

(Ortalama.)

Okuma 5.0 W 5.9 W 6.2 W Belirli Değil
Yazma 3.9 W 5.4 W 5.7 W Belirli Değil
L1.2 modu 5 mW Muhakkak Değil
Dayanıklılık Sıcaklık. Çalışırken 0°C to 70°C

(S.M.A.R.T. kıymetiyle ölçülmüştür, düzgün hava akışı önerilir)

Çalışmazken -40°C ila 85°C
Nem %5 ila %95 yoğuşmasız
Şok Çalışmazken 1,500G(Yerçekimi), mühlet: 0.5ms, 3 istikamet
Titreşim Çalışmazken 20~2,000Hz, 20G
MTBF 1.5 milyon saat
Garanti TBW 150TB 300TB 600TB 1,200TB
Müddet 5 yıl hudutlu
Desteklenen özellikler TRIM (İşletim sistemi desteği), Çöp Toplama, S.M.A.R.T
Bilgi güvenliği AES 256-bit Tüm Disk Şifreleme, TCG/Opal V2.0, Şifreli Şoför (IEEE1667)
  • 1) 1GB = 1,000,000,000 byte. Sistem evrakı ve bakım için makul bir kapasite kısmı kullanılabilir, bu nedenle gerçek kullanılabilir kapasite etiketlenen kapasiteden farklı olabilir.
  • [1] 980 PRO, PCIe 3.0 ile geriye dönük uyumludur. Sıralı performanslar (en fazla): Okumalar için 3500 MB/sn, yazma için 2700 MB/sn (250 GB), 3400 MB/sn (500 GB), 3450 MB/sn (1 TB). Rastgele performanslar (en fazla): Okumalar için 560K (250GB), 690K IOPS (500GB / 1TB), yazma için 620K (250/500GB), 660K IOPS (1TB).
  • [1] Sıralı ve rastgele performans ölçümleri IOmeter1.1.0’a dayanmaktadır. Performans, SSD’nin donanım yazılımı sürümüne, sistem donanımına ve yapılandırmasına nazaran değişebilir. Test Sistemi: AMD Ryzen 9 3900X 12 Çekirdekli İşlemci [email protected], DDR4 2666MHz 16GBx2, OS-Windows 10 Pro 64bit, Yonga Seti-ASUS-X570-ROG CROSSHAIR VIII FORMULAV
  • [1] Sıralı ve rastgele yazma performansı, Intelligent TurboWrite teknolojisi etkinleştirilerek ölçüldü. Intelligent TurboWrite arabellek boyutunu aşan data kısmı için sıralı yazma performansları şunlardır (en fazla): 250 GB için 500 MB/sn, 500 GB için 1.000 MB/sn, 1 TB için 2.000 MB/sn, Intelligent TurboWrite arabellek boyutu üzerinden rastgele yazma performansları (QD 32 Thread 16 ile test edilmiştir): (en fazla): 250GB için 150K IOPS, 500GB için 300K IOPS, 1TB için 500K IOPS. Performans, SSD’nin eser yazılımına, sistem donanımı ve yapılandırmasına ve öbür faktörlere bağlı olarak değişebilir.
  • [1] Güç tüketimi, AMD Ryzen 7 3700X 8 Core @ 3.6GHz, DDR4 8GBx2, Windows 10 Pro 64bit,  GIGABYTE-X570-AORUS MASTER sistemde IOmeter1.1.0 sürümü ile ölçülmüştür.
  • [1] Belgelenen tüm dayanıklılık testi sonuçları, JESD218 Standartlarına uygundur. JESD218 Standartları hakkında detaylı bilgi için lütfen www.jedec.org adresini ziyaret edin. TBW, Yazılan Terabayt manasına gelir; Garanti, hangisi evvel gelirse, belirtilen mühlet yahut TBW. Lütfen http://www.samsung.com/samsungssd adresindeki detaylı garanti bildirimine bakın.
Kategori Samsung SSD 980 PRO
Arayüz PCIe 4.0 x4, NVMe 1.3c
Biçim M.2 (2280)
Depolama Hafızası Samsung 1xx-katman V-NAND 3-bit MLC
Kontrol Ünitesi Samsung Elpis
DRAM    1GB LPDDR4 (1TB), 512MB LPDDR4 (500GB, 250GB)
Kapasite 1TB, 500GB, 250GB
Sıralı Okuma / Yazma Suratı 7000 MB/sn’ye kadar, 5000 MB/sn’ye kadar

Rastgele Okuma / Yazma Suratı (QD32) 1000K IOPS’a kadar, 1000K IOPS’a kadar
İdare Yazılımı Samsung Magician
Bilgi Şifreleme AES 256-bit Tam Disk Şifreleme, TCG / Opal V2.0, Şifreli Şoför (IEEE1667)
Yazılan Toplam Bayt Sayısı 600TB (1TB)

300TB (500GB)

150TB (250GB)

Garanti Beş Yıllık Hudutlu Garanti

Samsung Magician

Her vakit üstünde durduğumuz bahislerden biri de aldığınız SSD’nin yazılımı ve Firmware güncellemesinin olup olmadığı. Samsung’un karnesi burada eksiksiz diyebiliriz. Magician yazılımı daimi olarak güncelleniyor ve SSD’niz için yeni Firmware güncellemeleri varsa sizi haberdar ediyor. Güncellemeleri de direkt yazılım içinden yapabiliyorsunuz.

Yeniden yazılım içinden SSD’nizi test edebilir ve sıhhatini da detaylı bir biçimde takip edebilirsiniz. İsterseniz sürücüyü inançlı bir halde silmenin yahut şifrelemenin yanı sıra kendi özel overprovisioning seviyelerinizi de (varsayılan şoför kapasitesinin %10’u) ayarlayabilirsiniz. Magician için şu anda piyasadaki en âlâ SSD yazılımı diyebiliriz.

Performans

Samsung, birinci tüketici NVMe SSD’si olan 950 PRO’yu 2015’te piyasaya sürmüştü. Daha yakın vakitte, 2019’da piyasaya sürülen 970 EVO Plus, performans standardını PCIe 3.0 NVMe arabiriminin hududuna yükseltmişti.

Birinci olarak 2019’da tanıtılan PCIe 4.0 NVMe arayüzü, PCIe 3.0’a kıyasla bant genişliğini neredeyse iki katına çıkardı ve depolama performansı da buna nazaran gelişti. 980 PRO ile Samsung, çağdaş performans taleplerini karşılayabilecek yenilikçi bir eser sunuyor. 7.000 MB/sn’ye kadar sıralı performans ve 1.000K’ya (1 milyon) kadar IOPS rastgele performans, istemci SSD pazarında daha evvel hiç görülmemiş bir özellik.

Samsung, yeni 980 PRO’da 1 milyon girdi/çıktı düzeyine ulaşılabileceğini belirtmekte lakin bu fakat QD32, 16 Thread iş yüklerinde 500 GB ve üstü modeller için geçerli. Yeni SSD’de tıpkı vakitte NAND erişim müddeti de azalmış. Evvelki modellerde kullanılan 5. jenerasyon V-NAND yongalar 50 μs okuma suratı sunarken 6. kuşak yongalarda bu paha %10 artış ile 45μs pahasına gerilemiş. Yazmada da 500μs kıymetinden 450μs bedeline bir düzgünleşme kelam konusu.

Samsung NVMe SSD 980 PRO
Performans (-e kadar) 250 GB 500 GB 1 TB
Ardışık [MB/s] Okuma 6,400 6,900 7,000
Yazma 2,700 5,000 5,000
Rastgele [IOPS]

(4KB, QD1, Thread1)

Okuma 22K 22K 22K
Yazma 60K 60K 60K
Rastgele [IOPS]

(4KB, QD32, Thread4)

Okuma 500K 800K 1,000K
Yazma 600K 1,000K 1,000K

Rastgele Performansı

980 PRO, rastgele 1.000K IOPS performansını aşan birinci istemci NVMe SSD. Yeni PCIe 4.0 arabirim bant genişliği, sadece düşük QD (kuyruk derinliği 1 ila 4) performansıyla değil, tıpkı vakitte yüksek QD (8 ila 32) performansıyla rastgele performansı kıymetli ölçüde artırma konusunda muazzam bir potansiyel sağlıyor.

İş parçacığının 16 olduğu durumlarda 980 PRO, 970 EVO Plus’a kıyasla düşük QD’lerde %250’ye kadar daha süratli ve yüksek QD’lerde %64’e kadar daha süratli okuyor. Rastgele yazma durumunda bile 980 PRO, 970 EVO Plus’tan %82’den fazla yüksek performans gösteriyor.

Kullanım modellerine nazaran değişmekle birlikte, rastgele süreçler, kullanım müddetlerinin sıralı süreçlerden çok daha büyük bir kısmını oluşturuyor. Rastgele performans, bilgisayardan önyüklemeden uygulama yürütmeye, web’de gezinmeye ve oyun oynamaya kadar çeşitli etkinlikler üzerinde büyük bir tesire sahip.

FIO

Yaptığımız testlerde 980 PRO’nun 4K aralıksız rastgele okumada 9 μs üstüne çıkmadığını gördük. EZFio ile yaptığımız bu testte FIO sürümü de 3.25 idi.

AS SSD Performansı

980 PRO’yu birinci olarak AS SSD ile test ediyoruz. Eser burada 5267 MB/s okuma ve 3780 MB/s yazma kıymetlerine ulaşıyor.


980 PRO AS SSD okuma/yazma performansı.

Şayet testi 1 GB değil 10 GB boyut ile yaparsak bu kere okumada 5239 MB/s ve yazmada da 3959 MB/s ile neredeyse 4 GB/s pahasını elde ediyoruz.


980 PRO AS SSD 10 GB testi.

AS SSD ile SSD’nin girdi/çıktı performansına da bakıyoruz. Burada da 4K 64 Thread testinde okumada 567.623 IOPS bedeline ulaşırken yazmada da 720.770 pahasını elde ediyoruz.

AS SSD  içinde bir de kopyalama testi yer alıyor. Bu testte ISO ile 3397 MB/s, program ile 990 MB/s ve oyun ile de 2191 MB/s suratlarına ulaşıyoruz.


AS SSD kopyalama testi akıllardaki birçok soruyu yantılar nitelikte.

Atto ve CrystalDiskMark Sonuçları

980 PRO, ATTO IOPS testinde okumada da yazmada da 100.000 üstüne çıkabiliyor. Okuma/yazma testinde de 6.11/4.55 GB/s pahalarını sunuyor bize. CrystalDiskMark’ın yeni 8.0.0 sürümü ile yaptığımız testlerde 6292 MB ardışık okuma ve 4527 MB da ardışık yazma performansı elde ettik.Kopyalama Testi

Son olarak bir de gerçek dünya kopyalama testi gerçekleştirdik. Burada 970 EVO Plus SSD’mizden 118 GB boyutundaki Red Dead Redemption 2’yi 980 PRO’ya kopyaladık. Süreç yaklaşık 1 dakika 38 saniyede saniyede tamamlandı ve test esnasında SSD ortalama 1.05 GB/s yazma suratı sundu.

Öte yandan birebir testi yeniden 512 GB kapasiteli 950 PRO modeli ile denediğimizde ortalama 1.36 GB/s yazma suratı elde ettik. Bu bağlamda günlük işler için bilgisayarınızda bir 950 PRO varsa, 980 PRO’ya geçmek için devasa bir sebebiniz olmadığını belirtelim.

Sıcaklık

Küçük bir M.2 NVMe SSD’nin nispeten zayıf noktası termal sorunlar olabilir. Çok iş yükleri altında birçok kullanıcı ısı oluşumundan kaynaklanan performans düşüşlerinden tasa duyuyor. 980 PRO, bir ısı dağıtıcı, Elpis denetim aygıtında nikel kaplama ve gelişmiş Dinamik Termal Müdafaa (DTG) teknolojisi ile sofistike bir halde ayarlanmış eser yazılımı kullanarak bu sorunu azaltmayı amaçlıyor. Bu üçlü teknoloji, harika performans özelliklerini korumak için ısıyı daha süratli dağıtarak çok ısınmayı önlemeyi amaçlıyor.

Bilhassa, gelişmiş aygıt yazılımı ayarı sayesinde, 980 PRO’nun sıralı okuma performansı, DTG’ye (Dinamik Termal Koruma) girdikten sonra 970 EVO Plus ve 970 PRO’dan daha âlâ dengeleniyor. Böylelikle %36’ya kadar daha fazla data (108 GB) 970 EVO Plus’ta olduğundan DTG noktasına kadar sıralı yazma sırasında aktarılabiliyor. Bu nedenle kullanıcılar, 980 PRO’larını performans düşüşü tasası olmadan daha uzun mühletler ve daha büyük bilgi yazma süreçleri için kullanabilirler.

Samsung, bütün bu iyileştirmeler ile SSD’yi ortalamada 7 derece daha serin çalıştırmayı başarıyor.


CrystalDiskInfo ile SSD sıcaklığını izleyebilirsiniz.

Yaptığımız testlerde 980 PRO ile 950 PRO sıcaklıklarını karşılaştırdık ve ortada 13C derecelik bir fark ortaya çıktı.

950 PRO 980 PRO Fark
AS SSD 1 GB Okuma/Yazma 2385 MB/s 1415 MB/s 5267 MB/s 3780 MB/s %120 %167
AS SSD 1 GB G/Ç 4K64Thrd 290.732 90.874 567.623 720.770 %95 %693
AS SSD ISO Kopyalama 1378 MB/s 2.78sn 3397 MB/s 1.13sn %146
AS SSD Program Kopyalama 851 MB/s 16.54sn 990.89 MB/s 14.21sn %16
AS SSD Oyun Kopyalama 1379 MB/s 10.01sn 2191 MB/s 6.31sn %58
ATTO 2.40 GB/s 1.40 GB/s 6.11 GB/s 4.55 GB/s %154 %225
CrystalDiskMark 8.0.0 Ardışık 2599 MB/s 1502 MB/s 6292 MB/s 4527 MB/s %142 %201
Sıcaklık 70 57C 13C

Güç Verimliliği

980 PRO, birçok farklı aygıtta uygun depolama genişletmesi sağlıyor. 980 PRO, Samsung’un en yeni 512Gb V-NAND teknolojisi ile mümkün kılınan tek taraflı 2TB sürümü de dahil olmak üzere çok çeşitli kapasite seçenekleriyle birlikte geliyor. Ayrıyeten 980 PRO, 970 EVO Plus’tan daha yüksek güç verimliliği sunarak onu ultra ince sistemlerden yüksek performanslı bilgi süreç sistemlerine kadar çeşitli uygulamalar için ülkü tahlil haline getiriyor.

PCIe 3.0 ile Uyumlu

980 PRO, PCIe 3.0 ile geriye dönük uyumlu. PCIe 3.0’da bile 980 PRO, 970 EVO Plus ve 970 PRO’dan daha güzel performans gösteriyor.

Sonuç

Her ne kadar rakipleri Samsung’dan evvel davranıp PCI Express 4.0 takviyeli SSD modellerini piyasaya çıkarmış olsalar da iş yalnızca arayüzde bitmediğinden Samsung hem yeni jenerasyon denetimcisi hem de kendi ürettiği NAND yongalar ile piyasadaki en âlâ tüketici SSD’sini kullanıma sunmuş oldu.

Pekala kimler bu SSD’ye geçiş yapmalı? Şayet 960 yahut 970 serisi bir SD kullanıyorsanız ve bir konut kullanıcı iseniz 980 PRO serisine geçmeniz için devasa bir sebep yok. Lakin 950 PRO yahut rastgele bir SATA SSD kullanıyorsanız ve anakartınız da PCI Express 4.0 destekliyorsa 980 PRO’ya geçmeyi düşünebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir