Samsung, CES 2021’de Yeniliklerini Tanıttı

Ocak 12, 2021 by Yorum yapılmamış

Samsung Electronics, Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) kapsamında gelecek vizyonunu paylaştı. Düzenlediği sanal basın toplantısında yeni eserlerini tanıtan Samsung, esnek ve akıllı temasa sahip tahliller geliştirerek yeniliklerine devam ettiğini ve günlük hayatı kusursuz hale getirmek gayesiyle yapay zekâ kavrayışını kullanmaya devam ettiğini duyurdu.

Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Lider Yardımcısı Mert Gürsoy açıklamasında, “Teknoloji ekosisteminin bütün alanlarında olağan dışı bir değişime tanıklık ediyoruz. Artık insanların bir eseri satın alırken orijinal tecrübeler yaşamak istediği ‘yeni bir normal’ içindeyiz. Tüketiciler, artık meskenlerinde daha fazla vakit geçirdiği bu yeni olağanda konutlarındaki teknolojik eserler ile daha fazla etkileşim içine giriyor ve daha fazla şahsileştirme talep ediyor. Samsung olarak biz de onların bu muhtaçlıklarını karşılamak ve ömürlerini kolaylaştırmak maksadıyla özel eserler geliştiriyoruz. Böylece tüketicilerin ömürlerine dokunuyor ve kesime liderlik ediyoruz. Yapay zekâ, objelerin interneti ve robotik teknolojileri kullanarak, su ve deterjan kullanımını ve yıkama döngülerini optimize edebilen çamaşır makinelerinden, HD içerikleri eksiksiz 8K çözünürlüğe ulaştıran Quantum Yapay Zekâ İşlemci kullanan televizyonlara ve asistan robotlara uzanan yenilikçi eserler sunuyoruz. Yalnızca teknolojik olarak değil, ferdî tercihlere nazaran renk ve boyutunu ayarlayabildiğiniz buzdolapları, açıkken TV kapalıyken tablo üzere gözüken ekranlarla dizayn olarak da bölüme istikamet veriyoruz. Bu sayede kullanıcıların meskenlerinde şahsileştirilmiş ömür usullerini dijital aletlerine harika bir halde uyarlamasını ve yeni olağana adapte olmalarını sağlıyor, meskenlerde yepisyeni tecrübeler yaşatıyoruz.” dedi.

Daha özel ve şahsileşmiş kullanıcı tecrübeleri geliştirmek 

Samsung’un değişen hayat stillerine ahenk sağlayabilen inovasyonlara yaptığı daima yatırımlar, şirketin süratli değişimlere ayak uydurabilmesini sağlıyor. Görücüye çıkan en kıymetli inovasyonlar şöyle sıralanabilir:

 • Samsung BESPOKE Buzdolabı: BESPOKE buzdolabı modeli, farklı renk ve materyal seçeneğini içeren değiştirilebilir panellere sahip. Bu sayede tüketiciler buzdolaplarının biçiminde ve fonksiyonunda değişiklik yapabiliyor. 4-Kapılı BESPOKE buzdolabının, soğutucudan dondurucuya geçebilen çok taraflı geliştirilmiş Flex Zone Esnek Bölmesi de tüm ailenin besin depolama muhtaçlıklarını karşılayabilen esnekliği sağlıyor. Geliştirilmiş Flex Zone; Dondurucu, Hafif Dondurucu, Soğutucu, Hafif Soğutucu üzere farklı soğutma düzeylerine sahip, tek dokunuşla, dört adet ön ayarlı sıcaklık ayarlarını kullanarak bölmeyi çarçabuk buzdolabından dondurucuya dönüştürebilirsiniz. 4-Kapılı BESPOKE buzdolabı birebir vakitte Çift Otomatik Buz Makinesine de sahip. Bu kısım sayesinde kullanıcıların olağan buz küplerinin yanı sıra içeceklerin soğutulması için kullanılabilen daha küçük buz kesimleri elde etmesi mümkün olacak.
 • 110-inç MICRO LED: Samsung’un bu yeni ekranı, ömür alanlarına kusursuz bir biçimde ahenk sağlayabilen neredeyse çerçevesiz ve ince Sonsuz Ekran dizaynıyla birlikte kendinden aydınlatmalı inorganik LED özelliğine sahip. Elde edilen sonuç ise şaşırtan imaj kalitesinin yanı sıra fevkalâde sürükleyici bir izleme tecrübesi. 110-inçlik MICRO LED bunların yanı sıra, dört taraflı izleme tecrübesi sunan “4Vue” (Dörtlü Görünüm) özelliğiyle, birden fazla spor karşılaşmasını tıpkı anda izleyebilmenizi ya da oyun oynarken tıpkı vakitte bir eğitim görüntüsü izleyebilmenizi sağlayacak. MICRO LED bu yılın ilkbahar aylarından itibaren dünyanın her yerinde piyasaya sürülecek.
 • Neo QLED: Samsung, amiral gemisi 8K (QN900A) ve 4K (QN90A) TV modellerinde, büsbütün yeni bir ekran teknolojisini de Neo QLED ile piyasaya sunuyor. Samsung, Quantum Matrix Teknolojisi ve (Neo QLED için optimize edilmiş güçlü bir görsel işlemcisi olan) Neo Quantum İşlemci tarafından kusursuz bir biçimde yönlendirilen yeni bir ışık kaynağı olan Quantum Küçük LED özelliğiyle QLED’i yeni bir düzeye yükseltiyor.
 • Lifestyle TV: Samsung’un ileri teknoloji Lifestyle TV serisinde, yakın vakitte piyasaya sürülen The Serif, The Frame, The Sero ve yakın vakitte çıkan dış yer 4K QLED televizyon modeli The Terrace’ın yanı sıra Samsung’un sinema kalitesinde imaja sahip 4K lazer projektörü The Premiere yer alıyor.
 • Oyunseverler için yeni özellikler: Samsung, büsbütün özel iki yeni bilhassa, televizyonda oyun tecrübesini de en üst seviyeye çıkarıyor. Harika Ultrawide GameView, oyunseverler için geniş 21:9 en uzunluk oranının da ötesinde ultra geniş 32:9 oranda oyun imkanı sağlıyor. Genişletilmiş görüş alanı sayesinde oyuncular hiçbir hareket anını kaçırmıyor. Game Bar özelliğiyle birlikte oyuncular oyunun en kritik anlarını süratlice takip ederek bunlara ahenk sağlayabiliyor, bu esnada en uzunluk oranları ortasında geçiş yapabiliyor, giriş gecikmesini denetleyebiliyor ya da kulaklıklarını bağlayabiliyor. Son olarak, FreeSync Premium Pro da takılmaları en aza indirerek oyun boyunca akıcı manzara kalitesi sağlıyor.
 • Direkt görüntü görüşmeleri: Google Duo ile tüketiciler telefonlarını kullanarak yüksek kalite ve süratte, azami 32 iştirakçiyle manzaralı konuşma yapabiliyor. Hangi işletim sistemini kullandıklarınınsa bir değeri yok. Google Duo uygulamasıyla, opsiyonel USB-bağlantılı kamera yoluyla direkt görüntü görüşmesi yapmak mümkün. Ek olarak, akıllı kamera tahlili sayesinde, kameranın hareketlerini takip edebilmesi sağlanıyor. Her vakit odakta ve gerçek boyutta kalmanız için yakınlaştırma ve uzaklaştırma otomatik olarak çalışıyor.
 • PC’nizi TV’ye bağlamak artık çok daha kolay: Samsung aygıtlarındaki PC on TV özelliği ise kullanıcıların ferdî bilgisayarlarını televizyonlarına bağlayabilmesini sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar televizyon ekranını ve ilişkili bir fareyi, klavyeyi ve PC’yi kullanarak işlerini yapabiliyor yahut ders çalışabiliyor. Kullanıcılar ayrıyeten doküman oluşturmak ve düzenlemek için TV’nin web tarayıcısı üzerinden MS Office 365’e direkt erişim sağlayabiliyor. Bunu yapmak için Easy Connection uygulamasını bilgisayarınıza kurmanız ve Samsung hesabınıza giriş yapmanız kâfi. Çabucak sonrasında televizyonunuz PC’nize bağlanarak konutunuzun salonundan çalışmayı sizin için kusursuz bir tecrübe haline getiriyor.

Yapay zeka ve robotlar artık günlük mesken işlerinizin bir parçası 

Samsung, sunduğu teknolojileri daha ileri götürmek maksadıyla dünyanın farklı yerlerinde bulunan yedi başka Yapay Zekâ Araştırma Merkezini kullanarak, uzun vakittir yapay zekâ ve robot teknolojilerine öncülük ediyor. Yapay zekayı eserlerine entegre eden Samsung, su ve deterjan kullanımını ve yıkama döngülerini optimize edebilen çamaşır makinelerinden, HD içerikleri eksiksiz 8K çözünürlüğe ulaştıran Quantum Yapay Zeka İşlemci kullanan televizyonlara uzanan orijinal mesken tecrübeleri geliştiriyor.

Samsung’un gerçekleştirdiği basın toplantısında tanıtılan en değerli teknolojiler ortasında şunlar yer alıyor:

 • JetBot 90 AI+: 2021’in birinci yarısında satışa sunulacak olan bu yeni elektrikli süpürge, en uygun süpürme rotasını çıkarmak emeliyle, objeleri algılayan ve sınıflandıran obje algılama teknolojisine sahip. LiDAR ve üç boyutlu sensörler, JetBot 90 AI+’ın kablolara ve küçük boyutlu objelere çarpmasını önlerken konutunuzun ulaşılması güç köşeleri dahi kusursuz bir biçimde temizlenebiliyor. Kamerası da bulunan JetBot 90 AI+, mesken içi izleme konusunda size yardımcı olan SmartThings uygulamasıyla birlikte çalışıyor.
 • Samsung AI Çamaşır Makinesi: Samsung’un yapay zekâ yenilikleri, tüketicilerin günlük misyonları yerine getirme biçimini daima değiştiriyor. 2021 yılının ikinci yarısında piyasaya sunulacak olan yapay zekâya sahip Samsung çamaşır makineleri de alışkanlıklarınızı öğrenerek en sık kullandığınız yıkama programlarını kolay kullanımlı panelinde hafızasına alarak sıralıyor. Ayrıyeten SmartThings uygulaması ile direkt akıllı telefonunuzdan döngü sonu ikazları almak, yıkamanızı uzaktan başlatmak yahut durdurmak, döngüleri programlamak, size en uygun yıkama programı önerisi almak ve daha fazlasını yapmak da mümkün.
 • Samsung Bot™ Deva: Samsung’un genişlemeye devam eden robot teknolojili eser ve hizmetler serisindeki son gelişme, Samsung Bot™ Deva, alışkanlıklarınızı tanımak ve bunlara cevap verebilmek üzere yapay zekâ teknolojisini kullanmak üzere tasarlandı. Bu eser, hayatınızdaki ayrıntıları basitçe halletmenizi sağlayabilecek bir asistan ve yardımcı olarak fonksiyon görecek. Takviminizi ve alışkanlıklarınızı öğrenerek, size ağır günlerinizde rehberlik edebilecek hatırlatmalar gönderecek.
 • Samsung Bot™ Handy: Yeniden geliştirilme kademesinde olan Samsung Bot™ Handy, farklı boyut, biçim ve yüklerdeki objeleri algılamak ve taşımak için yapay zekâ teknolojisi kullanarak, sizin eliniz kolunuz haline gelecek ve konut içinde yardımcınız olacak. Samsung Bot™ Handy, farklı objelerin maddesel bileşimini algılayarak, konut içindeki objeleri ve eşyaları kaldırmak ve taşımak için uygulaması gereken gücü hesaplayacak. Bu sayede dağınık odaları toplama yahut yemekten sonra bulaşıkları kaldırma üzere konut işlerinde en emniyetli yardımcınız olacak.

Samsung, günlük ömrünüz için somut yapay zekâ teknolojisi uygulamalarını geliştirmeye devam ediyor. Samsung Bot™ Retail hizmetini geliştirmeye devam eden Samsung, bu hizmetle konut dışında, alışveriş ortamlarında kullanıcılara rehberlik sunmayı amaçlıyor. Samsung’un sağlık alanında geliştirdiği giyilebilir dış iskelet ürünü GEMS, bir hareket etme yardımcısı olarak tasarlandı. Bu inovasyonlar, robotların ve robot teknolojili aygıtların insan hayatına dâhil olmasını, insanların hayatlarını kolaylaştırarak, farklı ömür usullerini ve farklı ortamları fonksiyonel kılabilmesini sağlayacak.

Daha güzel bir gelecek için teknoloji 

Samsung, CES 2021 kapsamında düzenlediği basın toplantısının kapanış kısmında, teknolojinin gelişimi nasıl mümkün kılabileceğine ve herkes için daha güzel bir geleceği nasıl kurabileceğine ait markanın vizyonunu paylaştı. Samsung, her şeyi kapsayan tek bir tahlil olmadığına bunun tersine, sürdürülebilir bir geleceğin geniş bir yelpazede yapılacak yatırımlara gerektirdiğine inanıyor. Bu nedenle Samsung, teknolojik yeniliklerin yararının en fazla dokunması gereken üç temel alana odaklanıyor: Sürdürülebilirlik, eğitim ve erişilebilirlik.

Samsung, döngüsel bir iktisat oluşturma tarafındaki taahhüdünün bir modülü olarak, daha sürdürülebilir bir eser ömür döngüsü sağlamak maksadıyla, programlar ve ambalaj tahlilleri geliştiriyor:

 • Galaxy ile konutta ileri dönüşüm: Samsung ayrıyeten, Galaxy İleri Dönüşüm Programının Galaxy ile Konutta İleri Dönüşüm Programıyla güncellendiğini duyurdu. Bu yeni program, bir Galaxy telefonun hayat döngüsünü tekrar kurgulayarak, bir dizi uyumlu objelerin interneti aracı oluşturmak üzere aygıtlarına nasıl tekrar fonksiyon kazandırabileceklerine ait seçenekler sunuyor.
 • TV eserlerinde çevreci ambalaj: Bunlara ek olarak Samsung, 2021 yılında eko ambalajlı eserlerine QLED, UHD TV, monitörler ve ses eserlerinin dâhil edileceğini duyurdu. Etraf duyarlılığı konusunda devam eden taahhüdünün bir parçası olarak, Samsung eser ve tahlillerini sürdürülebilirlik odağında geliştirmeye devam ediyor. Örneğin, Samsung’un kısmen geri dönüştürülmüş plastikten ürettiği yeni Güneş Enerjili Televizyon Kumandası, güneş veya iç mekân ışığında şarj olarak, pil atığını azaltıyor.

Sürdürülebilir bir geleceğin inşa edilmesinde gelecek jenerasyonların hayati bir rol oynayacağına inanan Samsung, teknoloji eğitimine Samsung Solve for Tomorrow ile öncelik veriyor. Bu program, genç insanların teknolojiyi yaratıcı bir biçimde kullanarak kendi toplumlarının meselelerini tahlile kavuşturma konusunda desteklenmesini öngörüyor. Samsung İnovasyon Kampüsü programı kapsamındaysa öğrencilerin gelecekte istihdam edilecekleri işlerde kullanabilecekleri teknik ve ferdî marifetleri geliştirme istikametinde desteklenmesi öngörülüyor.

Düzenlenen aktiflikte Samsung, eserlerini herkes için kapsayıcı ve erişilebilir hale getirdiğinin altını çizdi. Samsung tarafından geliştirilen SeeColors uygulaması, renk görme eksikliği yaşayan bireylerin, 2021 model QLED televizyonlarda daha âlâ bir izleme tecrübesi yaşayabilmeleri için ayarları nasıl değiştirebilecekleri konusunda yönlendirmeler içeriyor. Televizyonlarda yer alan Sign Language Zoom özelliği, engellilik durumu ne olursa olsun herkesin son teknoloji özelliklerden çarçabuk faydalanabilmesini sağlamak üzere tasarlandı.

Son olarak, dijital ve analog hayatlarımız ortasında istikrar kurmanın ne derece zorlayıcı olabildiğinin farkındalığıyla, Samsung, insanların dijital ortamda geçirdikleri süreyi denetleyip yönetebilmesini sağlamak gayesiyle, teknolojiyi hayatlarımızı düzgünleştirmek ve güçlenmek hedefiyle kullanmamıza imkan veren Digital Wellbeing özelliğini geliştirdi.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir