Samsung Exynos 2100 Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Ocak 12, 2021 by Yorum yapılmamış

Samsung sonunda amiral gemisi Exynos 2100 taşınabilir çipsetini resmi olarak duyurdu. Galaxy S21 modeline de gücünü vermesi beklenilen çipset, Exynos 990’ın halefi niteliğinde. İşte, Samsung Exynos 2100 özellikleri.

Samsung Exynos 2100 Özellikleri

5 nm üretilen Exynos 2100, 2.9 GHz suratındaki ARM Cortex X1 çekirdeğinin öncülük ettiği sekiz çekirdekli işlemci ile geliyor. Öbürleri ise üç Cortex A-78 yüksek performanslı çekirdek ve dört Cortex-A55 güç verimli çekirdek olarak geliyor. Toplamda, yeni işlemcinin selefine nazaran yüzde 10’a kadar daha süratli ve yüzde 20‘ye kadar daha fazla güç verimli olduğu paylaşılıyor.

Mali-G78 GPU, işlerin daha uzun müddet en yüksek süratte çalışmasını sağlamak üzere CPU ve GPU’nun güç kullanımını yönetiyor ve yeniden evvelki jenerasyona nazaran grafik performansında yüzde 40 artış vaat ediyor.

Yapay zeka yeni işlemcinin büyük bir odak noktasını oluşturuyor. Yeni bir üç çekirdekli nöral sürece ünitesi (NPU) ise 26 TOPS’ye kadar hesaplama vadediyor. Ek olarak, selefinin 2 katından fazla güç verimliliği sağlıyor. Yeni ISP ise altı adede kadar farklı sensörü bağlayıp dördünü tıpkı anda işleyebilmenin yanı sıra, 200 MP’ye kadar kamera sensörlerini destekliyor. Bu da işlemcinin yakınlaştırmanın yahut geniş açılı çekimlerin kalitesini iyileştirmesine müsaade verebiliyor. Ayrıyeten, saniyede 120 kare suratında 4K görüntü kaydedilebiliyor.

Yeni çipset ağ takviyesi konusunda da daha fazlasını sunuyor. Sub-6 için 5.1 Gbps ve mmWave için 7.35 Gbps indirme süratiyle hem sub-6 hem de mmWave 5G elde edilebiliyor. 1024 Dörtlü Genlik Modülasyonu sayesinde 4G‘de 3.0 Gbps’ye kadar suratlar da destekleniyor.

Son olarak, Samsung Exynos 2100 çipsetinin seri üretim bandında olduğunu belirtelim.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir