Sonraki Amiral Gemisi Exynos, AMD GPU ile Gelecek

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Samsung, 12 Ocak tarihinde yüzde 10 daha yeterli süreç gücü ve yüzde 40 daha âlâ grafik gücü sunan Exynos 2100 çipsetini duyurmuştu. Ayrıyeten, çipsetin performans ve verimlilik manasında evvelki Exynos çiplerinden çok daha ileride olduğu tabir edilmişti. Samsung, sunum sırasında sonraki amiral gemisi Exynos ile AMD GPU kullanılacağını da onayladı.

Şirket, 2019 yılında taşınabilir aygıtlar için GPU’lar üzerinde çalışmak üzere AMD ile bir paydaşlık kurduklarını duyurmuştu. Samsung LSI Lideri Dr Inyup Kang, Exynos 2100 etkinliğinde yaptığı açıklamada, bir sonraki amiral gemisi eserin AMD imzalı yeni kuşak taşınabilir GPU’ya sahip olacağını söyledi. Teknik olarak, Samsung’un bir sonraki amiral gemisi eseri, Galaxy S21 serisi olacak. Öte yandan, Samsung Semiconductor kısa bir mühlet sonra buradaki bir sonraki amiral gemisi eserinin bir telefon değil, bir sonraki amiral gemisi Exynos çipine atıfta bulunduğunu açıkladı. Kestirimler ise bu çipsetin Galaxy Z Fold3 modelinde kullanılabileceği istikametinde.

Samsung, Exynos 2100 çipsetinde hala bir ARM GPU‘ya yani Mali-G78 MP14‘e bağlı kalıyor. Şirket, grafik performansında başta da belirttiğimiz üzere yüzde 40’a kadar artış sağladığını, güç kullanımını optimize etmek için gelişmiş çoklu IP düzenleyici teknolojisi (AMIGO) ve daha fazlasını sunduğunu sav ediyor.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir