SteelSeries Aerox 3 RGB Kablolu Oyuncu Faresi İncelemesi

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

SteelSeries tarafından tasarlanan Aerox 3 oyuncu faresi, aslında devamlı bizi takip eden izleyicilerimize çok da yabancı gelmeyecektir. Şirket bu isimle birden fazla eser çıkardı ve biz de daha evvel Aerox 3 Wireless, yani kablosuz modelini inceledik.

Steelseries Aerox 3 Wireless Kablosuz Oyuncu Faresi İncelemesi

Bugün incelediğimiz model ise tasarım olarak kablosuz model ile çabucak hemen birebir olan kablolu sürüm. Aerox 3 kablolu fare her ne kadar tasarım olarak kablosuz kardeşiyle büyük benzerlik gösterse de, aslında iki fare ortasında önemli farklar var.

Tasarım Sahiden Birebir mı?

SteelSeries mühendisleri bu farede kablosuz kardeşinin gövde dizaynını neredeyse motamot kullanmışlar. Delikli bir gövde dizaynına sahip olan fare, yapısal sağlamlıktan ödün vermeden daha hafif olmayı başarıyor. Alışılmış bu delikli gövde yapısı farenin içindeki üç bölgeli programlanabilir RGB aydınlatmanın da çok daha fazla ışık vermesine imkan tanıyor.

Bu delikli gövde yapısının farenin ömrünü kısaltacağından korkanlar olabilir. Lakin içeride görünen elektronik kesimlerin su ve toza karşı kollayıcı bir katmanla kaplanmış olduğunu belirtelim. Tıpkı kablosuz kardeşi üzere bu fare de sıvı dökülmesi üzere kazaları hasarsız atlatabilecek kadar muhafazalı. Fakat natürel yıkamaya kalkmayın.

Çok Daha Hafif!

Lakin tasarım açısından Aerox 3 Kablosuz ve Kablolu modelleri ortasındaki benzerlik dış gövde yapısı ve RGB aydınlatma ile hudutlu kalıyor. İkisi ortasındaki en büyük fark yük konusunda ortaya çıkıyor.

Aerox 3 kablolu model içinde batarya barındırmadığından, yükü kablosuz kardeşine nazaran çok daha düşük. Aerox 3 kablolu model 57 gramlık tartısı ile piyasadaki en hafif oyuncu farelerinden biri. Bilhassa hafif bir fare isteyenler için bu pek değerli.

SteelSeries bu farenin kablosunu tasarlarken de tekrar sıra dışı bir iş yapmış ve kabloyu çıkarılabilir olarak tasarlamış. Bu durum fareyi taşımak için çantaya koyarken rahatlık sağladığı üzere, kablonun hasar görmesi durumunda rahatça değiştirilmesine de imkan tanıyarak aygıtın ekonomik ömrünü uzatıyor.

Fakat bu kablonun ziyan görmesi de kolay olmayacaktır, zira kumaş örgü bir kaplamayla desteklenmiş. Bu da kablonun hem daha sağlam, hem de daha kaygan olmasını ve masa üzerinde aşınmasını önleyecektir. Ayrıyeten kablo bu kayganlık sayesinde farenin hareketlerini de daha az kısıtlıyor.

Sensör Ve Tuşlar

SteelSeries mühendisleri bu farede TrueMove Core isimli sensörü kullanmışlar. Bu sensör 300 ila 8.500 CPI ortasında çözünürlükte çalışabiliyor. Farenin azamî ivmelenmesi 35 G olarak belirtiliyor. Bu ortalama bir ivmelenme bedeli sayılıyor, çok süratli değil fakat yavaş da sayılmaz.

Aerox 3 kablolu modelin polling rate, yani raporlama suratı ise 1.000 HZ olarak belirtilmiş. Bu da verilen komutların 1 milisaniye suratında bilgisayara iletildiği manasına geliyor. Bu kıymet çok süratli oyunlarda bile yüksek oyun temposunu rahatça muhafazayı sağlıyor.

Sağ el ile kullanıma yönelik tasarlanmış olan Aerox 3 modelinde toplam 6 adet tuş bulunuyor. SteelSeries, bu tuşlarda kullanılan mekanik anahtarların 80 milyon tıklama ömrü olduğunu söz ediyor. Doğal Aerox 3 modelleri şimdi çok yeni olduğundan, bu sayıya faal olarak ulaşacak kadar uzun kullanma fırsatımız olmadı.

Lakin tuşların basım hissiyatının tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Orta tekerlek biraz alçak tutulmuş, ama onun anahtarı da ezkaza basmayı önleyecek kadar kararlı bir sertlikte.

Yazılım Takviyesi

SteelSeries eserlerin heyetim ve kullanımını kolaylaştırmak için geliştirdiği SteelSeries Engine 3 yazılımına epey kıymet veriyor. Bu yazılımı bilgisayar indirip kurduktan sonra, Aerox 3 de dahil olmak üzere tüm SteelSeries eserlerinin özelliklerine kolay kolay kumanda edebiliyorsunuz.

SteelSeries Engine 3 ile Aerox 3 kablolu farenin sensör hassasiyet ayarlarını rahatça yapabiliyorsunuz. Bunun haricinde tuşları farklı işler için programlamanıza da imkan tanıyor. Ve doğal ki Aerox 3 üzerindeki 3 bölgeli RGB aydınlatmayı da buradan istediğiniz üzere ayarlamanız mümkün oluyor.

Sonuç Değerlendirmesi

SteelSeries Aerox 3, kablolu fareden vazgeçemeyen oyuncular için çok uygun bir seçenek olarak karşımıza çıktı. İçinde batarya ve kablosuz bağlantı yongası üzere kesimleri barındırmaması, hem çok hafif hem de daha hesaplı olmasına imkan tanıyor. Firmanın bu modeldeki kabloyu çıkarılabilir yapmış olması da çok değerli bir öbür ayrıntı.

Aerox 3 kablolu farenin hem hafif olması, hem de sensörü sayesinde çok süratli yansıma vermesi, en önemli oyuncular için bile tatmin edici bir performans vermesini sağlıyor. Bu açıdan artıları epey fazla bir model diyebiliriz.

Eksilerine gelince, öncelikle farenin altındaki kaydırakların çok kaygan olmalarına karşın boyutlarının epey küçük olduğunu düşünüyoruz. Bunlar daha büyük olsaydı bizce daha âlâ olurdu. İkinci potansiyel eksiklik ise farenin sağ ele uygun tasarlanmış olması. Bu da solak kullanıcıların öteki modellere bakmasına sebep olacaktır.

Steelseries Aerox 3 RGB Gaming Mouse Fiyat Bilgisi İçin Tıklayınız

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir