Telegram 500 Milyon Faal Kullanıcı Barajını Aştı

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Yeni zımnilik siyasetinden ötürü ülkemiz de dahil birçok ülkeden ağır tenkit oklarına maruz kalan WhatsApp’ın kan kaybı Telegram ve Signal üzere rakiplerin epeyce işine yaramış durumda. Telegram yalnızca 3 günde 25 milyon yeni kullanıcı kazanırken, Ocak ayının birinci haftasında 500 milyon faal kullanıcıya ulaşmış durumda.

Son 72 saatte Telegram Messenger platformuna katılanların yüzde 38’inin Asya, yüzde 27’sinin Avrupa, yüzde 21’inin Latin Amerika ve yüzde 8’inin ise Orta Doğu ve Kuzey Amerika’dan geldiği paylaşılıyor.

7 yıllık tarihi boyunca birçok indirme dalgası yaşandığını belirten Telegram, bu artışın farklı olduğunun altını çiziyor. Telegram Messenger kurucusu Pavel Durov, insanların artık mahremiyetlerini fiyatsız hizmetlerle değiştirmek istemediğini ve uygulamaları kritik bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu sürece her şeyden paçayı sıyırabileceklerini düşünen teknoloji monopolleri tarafından artık rehin tutulmak istemediklerini söylüyor.

Durov, Telegram’ın kullanıcıların kapalılığını ve güvenliğini müdafaayı taahhüt ettiğini vurguluyor. 2013’te piyasaya sürüldüğünden bu yana Telegram’ın kullanıcılarının özel datalarını üçüncü taraflarla paylaşmadığını kaydeden Durov, kendilerini rakiplerine uygun bir alternatif olarak pahalandırıyor.

Son olarak, Whatsapp Saklılık Mukavelesi güncellendikten sonra bilhassa Türkiye’de yaşananları, Telegram, Signal, Bip üzere uygulamaları ve uygulamaların bilgilerimizle neler yaptığını konuştuğumuz canlı yayınımızın tekrarını izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir