Telegram Sanıldığı Kadar İnançlı Olmayabilir

Sohbet uygulamaları ortasında inançlı olarak bilinen Telegram, bir özelliği nedeniyle okların maksadında.

Son günlerde Whatsapp’ın değişen saklılık kontratı olaylarının akabinde kullanıcılar, kapalılık ve güvenlik odaklı farklı bir sohbet uygulaması arayışına girdi. Telegram bu iş için biçilmiş bir kaftan olsa da “Yakınındaki Kişiler” özelliği nedeniyle akıllarda soru işareti oluşturuyor.

Telegram, günümüzde beşerler ortasında global bağlantısı kolaylaştıran en inançlı ve özel uygulamalardan biri olarak kabul edilmekte. Uygulamada bulunan ve çok sevilen “Yakınındaki Kişiler” özelliği, bulunduğunuz pozisyona yakın yerlerde Telegram kullanan arkadaşlarınıza yahut farklı şahıslara ulaşmanızı sağlıyor. Bu sayede arkadaşlarınızla ya da benzeri niyet ve hobilerinize sahip farklı beşerlerle tanışma imkanı buluyorsunuz.

Birçok kullanıcı Telegram üzerinden Yakınındaki Bireyler özelliğini, arkadaşlarının onları bulmasına müsaade verecek formda etkinleştirmeyi amaçlarken kimi kullanıcılar ise bu özelliğin birebir vakitte arkadaşları olmayan bireylere de pozisyonlarını gösterileceğinin farkında olamayabiliyor. Yakın tarihli yazılmış bir blog yazısına nazaran, bu özelliği nirengi formülüyle kullanıp insanların nokta atışı pozisyonu öğrenilebiliyor. Zımnilik ve güvenlik konusunu yerle yeksan eden bu durum, herkesin Telegram’a karşı bir ara koymasına ve reaksiyon vermesine sebep oldu.


Telegram Yakınındaki Bireyler Özelliği

Bir dolandırıcı yahut hatalının rastgele seçtiği bir kullanıcıyı amaç aldığını düşünün. Bu özellik, onlara amaç olarak belirledikleri kullanıcı hakkında ve ne kadar uzak arada oldukları hakkında bilgiler verecektir. Daha sonra, bu makûs niyetli bireyler gerekli süreçleri ve hesaplamaları yaptıklarında kullanıcıların bulundukları tam pozisyona erişebilmesi mümkün.

Bu önemli bir saklılık riski olmakla bir arada son derece inançlı olduğu argüman edilen bir uygulamada büyük bir eksiklik üzere görünüyor. Umarız ki Telegram bu sorunu inceler ve mümkünse kullanıcıların güvenliğini sağlamak ve pozisyonunu korumak için gerekli düzeltmeleri yapar. Esasen herkes bu sorunu dillendirdi ve geliştiricilere de geri dönüş sağlandı.

Burada yapılması gereken bir şey, kullanıcıların bu özelliği etkinleştirmeyi yahut devre dışı bırakmayı seçtiklerinde neler olacağını anlamasıdır. Birden fazla kişi, Yakınındaki Bireyler özelliğini aktifleştirirse bulunduğu pozisyonun Telegram’da görüleceğinin farkında olabilir. Lakin bunu anlamayan kullanıcılar için gerekli bilgilendirme şeffaf bir biçimde yapılmalı.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir