Windows 10 Insider Build 21286 Sürümü Yayınlandı! İşte Yenilikler

Windows Insider programına kayıt olan kullanıcılar Windows işletim sistemi için yayınlanan güncelleme ile iyileştirmelere herkesten evvel erişim sağlayabiliyorlar. Microsoft ise birçok yeniliği test ettiği Windows Insider sürümlerine bir yenisi daha ekledi. Bu doğrultuda ise Microsoft, bir dizi yenilikle bir arada Windows 10 Insider Build 21286 sürümünü yayınladı. 

Halihazırda ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Hindistan‘daki Insider kullanıcılarının erişime sunulan Build 21286 sürümüyle birlikte bizleri bir dizi yenilik karşılıyor. Bu yeniliklerin birincisi vazife çubuğuna eklenen yeni fonksiyonellik olarak karşımıza çıkıyor.

Misyon Çubuğuna Haber ve İlgi Alanları Özelliği Eklendi

Yeni güncellemeyle birlikte kullanıcı tecrübesini daha da artırmayı planlayan Microsoft, vazife çubuğuna Haber ve İlgi Alanları özelliğini ekliyor. Vazife çubuğundaki sistem simgelerinin çabucak sol tarafına eklenen bu özellik sayesinde kullanıcılar, misyon çubuğu üzerinden gündem, spor ve borsa ile ilgili bilgilere tek bir sayfa üzerinden erişim sağlayabiliyor.

Bunun haricinde, bu ekranın simge durumuna küçüldüğünde ise yalnızca hava durumu ile ilgili bilgilerin kullanıcılara gösterileceği de söz ediliyor. Böylece kullanıcılar rastgele bir uğraş sarf etmeden, bulundukları bölgenin hava durumunu direkt vazife çubuğu üzerinden öğrenebilecekler.

Ek olarak, Haber ve İlgi Alanları özelliğinde yer alan rastgele bir habere tıklandığında ise tıklanan haberin Microsoft Edge tarayıcısı üzerinden açılacağına da bilhassa dikkat çekiliyor. Şimdilik, kullanıcıların bu özellik için Microsoft Edge yerine Google Chrome üzere farklı tarayıcıları varsayılan olarak ayarlayıp ayarlayamayacağı bilinmiyor.

Linux Komutlarını Otomatik Olarak Çalıştırma

Yeni Insider sürümüyle birlikte tıpkı vakitte Linux komutlarını otomatik olarak çalıştırma özelliği de geliyor. Bu kısımdaysa Linux için Windows Subsytem programının çalıştırıldığında, Linux komutları otomatik olarak çalıştırma özelliğinin de kullanıcılara sunulduğu tabir ediliyor.


Windows 10 Insider Build 21286 Yenilikleri

Saat ve Depolama Ayarlarında Yapılan Yenilikler

Yeni sürümle birlikte saat ve depolama ayarları üzerinde de bir grup düzenlemelerin yapıldığını görmekteyiz. Bu düzenlemelerin birincisi ise depolama ayarlarında karşımıza çıkıyor. Yapılan bir grup iyileştirmeler ve geliştirmeler sonrasında artık kullanıcılar depolama alanlarını daha detaylı bir formda biçimlendirebilecekler.

Bir öbür değişiklik ise saat ayarlarında karşımıza çıkıyor. Bu bilhassa bir arada kullanıcılar bilgisayarlarının pozisyonu değiştirdikleri vakit bulundukları pozisyona nazaran bilgisayarın saati otomatik olarak değiştirilmeyecek.

Bunun yerine kullanıcılara bilgisayarın vakit dilimini değiştirmek isteyip istemediği sorulacak. Şayet kullanıcılar saatin otomatik olarak değişmesini istedikleri takdirdeyse, bilgisayarın saati her pozisyon değiştirildiğinde bulunun pozisyona nazaran otomatik olarak değiştirilecek.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir