Windows 10X Test Etabına Ulaştı

Ocak 10, 2021 by Yorum yapılmamış

Microsoft’un yeni geliştirdiği Windows 10X işletim sisteminin çıkmasına az kaldı.

Windows 10X, Microsoft’un üzerinde uzun vakittir çalıştığı giriş düzeyi bilgisayarları hedefleyen yeni bir işletim sistemi. Bu yazılımla alakalı resmi bir açıklama olmasa da, kaynakların sunduğu bilgilere nazaran yazılımın çıkmasına epey az vakit kaldı.

Ekim 2019’da hakkında konuşulmaya başlanan Windows 10X, Microsoft’un çift ekranlı bilgisayarları olan Surface Duo modelleri için geliştirilmesi planlanan bir yazılımdı. Mayıs 2020’de ise Microsoft, birinci evvel tek ekranlı aygıtlara bu işletim sistemini getireceğini ve yalnızca kendi aygıtları için değil farklı üreticilerin de kendi bilgisayar modelleriyle sunabileceğini açıklamıştı.


Yeni Windows’un Başlat Menüsü

Son çıkan raporlara nazaran Windows 10X’in Aralık 2020’de geliştirilme süreci tamamlandı. 2021 yılının Ocak ve Şubat aylarında aşikâr testlere doğal tutulacak. Microsoft, şu anda Windows 10 Iron “21H1” güncellemesine dayanan Build 20280’i test etmekte. Bu test sürecinin akabinde, yazılım şayet belirli bir kalite düzeyindeyse üreticilere gönderilecek. Akabinde üreticilerin de gerekli teknik süreçleri tamamlanması periyodu başlayacak. Microsoft, bu işletim sistemini 2021 İlkbaharında (Mart ve Haziran arasında) tam manasıyla çıkarmayı planlıyor.

Microsoft’un bu yeni projesi ile alakalı daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen okurlarımız Windows 10X Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey başlıklı yazımıza göz atabilirler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir